Biblioteka Beletrystyczna

INFORMACJE KONTAKTOWE

Biblioteka Beletrystyczna Politechniki Łódzkiej

Budynek B22, wejście B, 1. piętro, pok. 121

ul. Wólczańska 223 | 90-924 Łódź

tel: 42 631 37 56

email: bbel@lib.p.lodz.pl

ZMIANY w sposobie działania

Od 22 czerwca 2020 r. do odwołania biblioteka pracuje na nieco innych zasadach.


WYPOŻYCZANIE

Aby wypożyczyć książki z Biblioteki Beletrystycznej PŁ należy:

ZWROTY 

  • Książki należy oddać w Bibliotece Głównej, na parterze w czytelni czasopism od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–16.00
  • Książki ze zwrotów możliwe będą do wypożyczenia po 24 godzinnej kwarantannie.

Warunki udostępniania zbiorów

Wypożyczenia tylko dla Pracowników PŁ, Doktorantów PŁ i emerytowanych Pracowników Politechniki Łódzkiej.


Zapisy i wypożyczenia

W celu zapisania się do biblioteki należy okazać dokument identyfikujący użytkownika: obecny pracownik może posłużyć się w tym celu kartą biblioteczną wydaną przez Bibliotekę PŁ, doktorant PŁ Elektroniczną Legitymacją Doktoranta, emeryt natomiast przedstawić może świadectwo pracy, poświadczające odejście na emeryturę z PŁ (otrzyma bezpłatnie kartę biblioteczną Biblioteki Beletrystycznej). Konto pracownika jest ważne w okresie jego zatrudnienia w uczelni, doktoranta na czas studiów, natomiast konta emerytów są bezterminowe.
Każdy użytkownik Biblioteki Beletrystycznej może wypożyczyć do 6 książek na okres miesiąca z możliwością jednokrotnego ich przedłużenia – wyjątkiem są sytuacje zwiększonego zapotrzebowania na wypożyczone książki. W wielu aspektach Biblioteka Beletrystyczna jest najbardziej elastyczną z jednostek – pracownicy są zachęcani do sugerowania zakupu książek, które ich zdaniem powinny znaleźć się w zasobach Biblioteki Beletrystycznej, natomiast w przypadku najbardziej „chodliwych” książek wprowadzane są zapisy.

Propozycja zakupu książek

Użytkownicy Biblioteki Beletrystycznej mogą zamawiać książki (drukowane oraz audiobooki) do tej jednostki osobiście, telefonicznie bądź emailem (tel. 42 631 37 56, bbel@lib.p.lodz.pl).

O Bibliotece

Wejście do Biblioteki Beletrystycznej znajduje się w części B budynku Biblioteki Politechniki Łódzkiej, na I piętrze (pokój 121). Zajmuje dwa pomieszczenia na tyłach przylegającego do Biblioteki budynku – dwukondygnacyjnego, podpiwniczonego, dawnego magazynu przędzy.
Obecnie kolekcja Biblioteki Beletrystycznej, według stanu na koniec 2013 roku, liczy 11044 pozycje obejmujące literaturę piękną klasyczną i współczesną oraz literaturę popularnonaukową. Zbiory ułożone są działowo, w układzie sygnaturowym (w dalszej kolejności, w obrębie działu, alfabetycznie według nazwisk), zaś każda książka ma na grzbiecie naklejkę z numerem działu i nazwiskiem autora.
Literatura piękna obejmuje 23 działy, wśród których największą popularnością cieszą się kryminały (zwłaszcza Jo Nesbo, Henning Mankell, Maj Sjöwall, Aleksandra Marinina) oraz powieści społeczno-obyczajowe (Monika Szwaja, Roma Ligocka, Maria Nurowska), ale jest tu też spora kolekcja książek biograficznych, fantastyki, horrorów i romansów.
Literatura popularnonaukowa jest reprezentowana w nieco mniejszym zakresie, niemniej spośród 17 działów można znaleźć interesujące książki z zakresu filozofii, nauk społecznych, religii, sztuki, językoznawstwa, historii czy geografii. Znalezienie interesującej lektury ułatwia wolny dostęp do półek. Biblioteka Beletrystyczna posiada własny katalog, odrębny od Biblioteki Politechniki Łódzkiej i filii wydziałowych, w którym znaleźć można dokładną informację o zbiorach, lokalizacji i aktualnym statusie książek: katalog Biblioteki Beletrystycznej.