Biblioteka Politechniki Łódzkiej

Biblioteka Beletrystyczna

INFORMACJE KONTAKTOWE


Biblioteka Politechniki Łódzkiej

Budynek B22, wejście B, 1. piętro, pok. 121

90-924 Łódź, ul. Wólczańska 223 (budynek B22)

tel: 42 631 37 56

email: bbel@lib.p.lodz.pl

GODZINY OTWARCIA


poniedziałek - piątek  
            9.00 - 15.00

Warunki udostępniania zbiorów

Wypożyczenia tylko dla Pracowników i emerytowanych Pracowników Politechniki Łódzkiej.


Katalog Biblioteki Beletrystycznej 

Biblioteka Beletrystyczna, z której korzystać mogą wyłącznie obecni oraz emerytowani pracownicy Politechniki Łódzkiej, gromadzi literaturę piękną i popularnonaukową, wykraczającą poza profil uczelni. Jej zbiory można przeszukiwać przy pomocy odrębnego katalogu. 


Zapisy i wypożyczenia

W celu zapisania się do biblioteki należy okazać dokument identyfikujący użytkownika: obecny pracownik może posłużyć się w tym celu kartą biblioteczną wydaną przez Bibliotekę PŁ, emeryt natomiast przedstawić może świadectwo pracy, poświadczające odejście na emeryturę z PŁ (otrzyma bezpłatnie kartę biblioteczną Biblioteki Beletrystycznej). Konto pracownika jest ważne w okresie jego zatrudnienia w uczelni, natomiast konta emerytów są bezterminowe.
Każdy użytkownik Biblioteki Beletrystycznej może wypożyczyć do 6 książek na okres miesiąca z możliwością jednokrotnego ich przedłużenia – wyjątkiem są sytuacje zwiększonego zapotrzebowania na wypożyczone książki. W wielu aspektach Biblioteka Beletrystyczna jest najbardziej elastyczną z jednostek – pracownicy są zachęcani do sugerowania zakupu książek, które ich zdaniem powinny znaleźć się w zasobach Biblioteki Beletrystycznej, natomiast w przypadku najbardziej „chodliwych” książek wprowadzane są zapisy.
Propozycja zakupu książek 
Użytkownicy Biblioteki Beletrystycznej mogą zamawiać książki (drukowane oraz audiobooki) do tej jednostki osobiście, telefonicznie bądź emailem (tel. +48 42 631 37 56, bbel@lib.p.lodz.pl).

 

O Bibliotece

Wejście do Biblioteki Beletrystycznej znajduje się w części B budynku Biblioteki Politechniki Łódzkiej, na I piętrze (pokój 121). Zajmuje dwa pomieszczenia na tyłach przylegającego do Biblioteki budynku – dwukondygnacyjnego, podpiwniczonego, dawnego magazynu przędzy.
Obecnie kolekcja Biblioteki Beletrystycznej, według stanu na koniec 2013 roku, liczy 11044 pozycje obejmujące literaturę piękną klasyczną i współczesną oraz literaturę popularnonaukową. Zbiory ułożone są działowo, w układzie sygnaturowym (w dalszej kolejności, w obrębie działu, alfabetycznie według nazwisk), zaś każda książka ma na grzbiecie naklejkę z numerem działu i nazwiskiem autora.
Literatura piękna obejmuje 23 działy, wśród których największą popularnością cieszą się kryminały (zwłaszcza Jo Nesbo, Henning Mankell, Maj Sjöwall, Aleksandra Marinina) oraz powieści społeczno-obyczajowe (Monika Szwaja, Roma Ligocka, Maria Nurowska), ale jest tu też spora kolekcja książek biograficznych, fantastyki, horrorów i romansów.
Literatura popularnonaukowa jest reprezentowana w nieco mniejszym zakresie, niemniej spośród 17 działów można znaleźć interesujące książki z zakresu filozofii, nauk społecznych, religii, sztuki, językoznawstwa, historii czy geografii. Znalezienie interesującej lektury ułatwia wolny dostęp do półek. Biblioteka Beletrystyczna posiada własny katalog, odrębny od Biblioteki Politechniki Łódzkiej i filii wydziałowych, w którym znaleźć można dokładną informację o zbiorach, lokalizacji i aktualnym statusie książek: katalog Biblioteki Beletrystycznej.


© 2017 Biblioteka Politechniki Łódzkiej