Strona Biblioteki PŁ

   

Katalog

Zasoby elektroniczne   

Kursy i szkolenia

   O bibliotece

Usługi i informacje

  Biblioteki filialne

English version    Go to the English version

Propozycja zakupu książki


Katalogi i zbiory:

-  Katalog komputerowy

-  Katalog  Biblioteki Beletrystycznej-  NUKAT - Katalog Centralny (polski)

-  KARO - katalog Rozproszony Bibliotek Polskich

- Federacja Bibliotek Cyfrowych

-  Katalogi i bibliografie Biblioteki Narodowej


-  inne biblioteki


Zbiory drukowane

Normy


Ośrodek Informacji PatentowejKatalogi i zbiory
Biblioteki Politechniki Łódzkiej


Katalog komputerowy SYMPHONY

Katalog zbiorów drukowanych dostępnych w Bibliotece Głównej i 5. bibliotekach filialnych opiera się na systemie bibliotecznym Symphony.

Informację o zbiorach drukowanych oraz lokalizacji i statusie poszczególnych jednostek można uzyskać poprzez katalog komputerowy : katalog zbiorów drukowanych Biblioteki PŁ.
Katalog dostępny jest w polskiej i angielskiej wersji językowej. Jego przeglądanie nie wymaga logowania.


Logowanie na indywidualne konto jest niezbędne, aby skorzystać z bardziej zaawansowanych opcji zarządzania kontem: zamawiać książki, rezerwować książki, sprawdzać stanu swojego konta oraz przedłużać termin zwrotu książek na koncie. Logowanie wymaga podania loginu i hasła:

Login:     - studenci i doktoranci PŁ - numer indeksu poprzedzony dużymi literami "PL" (np: "PL123456")
                     - studenci innych uczelni - numer indeksu
                     - pozostałe osoby - numer dowodu osobistego. Uwaga: wielkość liter ma znaczenie!

PIN:            -  5 ostatnich cyfr numeru PESEL .

Wszelkie pytania odnośnie poprawności danych osobowych (do logowania) prosimy kierować do Oddziału Obsługi Użytkowników, pod numer telefonu 42 631 20 73 lub pocztą elektroniczną na adres: oou@lib.p.lodz.pl

Zalogować się można:

  •  od razu po wejściu na stronę katalogu, korzystając z okienek w prawym górnym rogu; wówczas uzyskamy dostęp do swojego konta bibliotecznego,
  • w chwili składania zamówienie na książkę lub podczas sprawdzania stanu swojego konta.

Katalog Biblioteki Beletrystycznej PŁ


Biblioteka Beletrystyczna, z której korzystać mogą wyłącznie obecni oraz emerytowani pracownicy Politechniki Łódzkiej, gromadzi literaturę piękną i popularnonaukową, wykraczającą poza profil uczelni. Jej zbiory można przeszukiwać przy pomocy odrębnego katalogu.

Przeglądanie katalogu możliwe jest bez logowania. W celu sprawdzenia stanu konta logowanie jest jednak wymagane - należy podaż nazwisko i imię oraz kod paskowy z karty bibliotecznej.NUKAT - Katalog Centralny

"NUKAT to katalog centralny. Oznacza to, że opisywane w nim dokumenty znajdują się w zbiorach wielu bibliotek w całej Polsce (a nawet w Rzymie i Paryżu). Bibliotekarze katalogują wspólnie, gotowe opisy publikacji (rekordy bibliograficzne) kopiują do swoich lokalnych katalogów, a użytkownicy katalogu NUKAT mają informację o zasobach bibliotek naukowych i akademickich w jednym miejscu."
Żródło: http://centrum.nukat.edu.pl/pl/poznaj-nukat

Od 2004 roku Biblioteka Politechniki Łódzkiej współpracuje z NUKAT'em. Daje to przede wszystkim wymierne korzyści przy katalogowaniu zbiorów. Biblioteka współpracuje czynnie, to znaczy że nie tylko może kopiować rekordy i dopisać swój symbol w oryginalnych rekordach bibliograficznych, ale także dodatkowo wprowadza rekordy khw i rekordy bibliograficzne.Przykładowe statystyki aktywności Biblioteki Politechniki Łódzkiej:

- dla katalogu haseł wzorcowych

- dla katalogu rekordów bibliograficznych


Osiągnięcia biblioteki - oś czasu:
KaRo - Katalog Rozproszony Bibliotek Polskich


KaRo (katalog rozproszony) jest wyszukiwarką korzystającą z protokołu Z39.50. Pozwala na dostęp do informacji o zasobach wielu polskich bibliotek i ułatwia wyszukanie interesujących pozycji księgarskich, czasopism lub opisów bibliograficznych. KaRo należy traktować jako narzędzie uzupełniające polski centralny katalog NUKAT.


Autorem KaRo jest Tomasz Wolniewicz. Stworzył stronę na początku 2001 roku, kiedy był zastępcą dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. W tym czasie w polskim środowisku bibliotekarskim trwały gorące dyskusje na temat kształtu i funkcji katalogu centralnego NUKAT. Główną osią niezgody było to, czy NUKAT ma powstać szybko i zawierać dużą liczbę opisów bibliograficznych, z których będzie można korzystać w celu wyszukania książki w jednej z polskich bibliotek, czy też ma to być przede wszystkim repozytorium opisów bibliograficznych najwyższej jakości, realizujące funkcję informacyjną niejako "przy okazji". Katalog KaRo pozwolił na zrealizowanie funkcji informacyjnej w inny sposób i tym samym ułatwił podjęcie decyzji o przyjęciu drugiej opcji tworzenia NUKAT.

Od momentu uruchomienia, katalog KaRo spotkał się z dużym zainteresowaniem środowiska bibliotekarskiego. Bardzo szybko uzyskał oficjalny status przedsięwzięcia stowarzyszonego z katalogiem NUKAT. Od tego czasu, ze środków NUKAT opłacane jest bieżące utrzymanie systemu. Z tych samych środków zakupiono również serwer, na którym KaRo pracuje.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu udzielił gościny KaRo, tzn. serwer KaRo pracuje w sieci UMK i korzysta z nazwy domenowej UMK. Pierwszy serwer KaRo został zakupiony ze środków NUKAT, po kilku latach został zastąpiony przez serwer "z odzysku" będący własnością UMK. W roku 2009 ruszył obecny serwer zakupiony ze środków projektu Autostrada informacji cyfrowej, a zatem znowu wróciliśmy do finansowania związanego z NUKAT.

(źródło: "O KaRo", http://karo.umk.pl/Karo/#)


Federacja Bibliotek Cyfrowych

Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC) to serwis internetowy, którego podstawowym celem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji on-line o zbiorach polskich instytucji nauki i kultury. Zadaniem Federacji jest umożliwienie użytkownikom przeszukiwania tylko wybranych źródeł danych, w sposób precyzyjniejszy niż pozwalają na to ogólne wyszukiwarki. Podstawą FBC jest aktualizowana co noc baza danych o obiektach udostępnianych w sieci przez polskie instytucje nauki i kultury. Użytkownicy przeszukując tę bazę otrzymują odnośniki do obiektów znajdujących się we współpracujących w FBC bibliotekach cyfrowych. W serwisie  możliwe jest przeszukiwanie zasobów wszystkich bibliotek cyfrowych działających dzięki oprogramowaniu dLibra.


 Inne biblioteki w Polsce i na świecie (w wyborze)

W ŁODZI

NA ŚWIECIEPolitechnika Łódzka
Biblioteka

ul. Wólczańska 223
90-924 Łódź
NIP: 727 002 18 95


Biuro: tel. 42-631-20-59; fax (48) 42-631-29-39
Oddział Obsługi Użytkowników: tel. 42-631-20-73


Strona uczelni: http://p.lodz.pl

Usługi i informacje
O Bibliotece
Newsletter

E-zasoby
Multiwyszukiwarka
Katalog komputerowy
Katalog Biblioteki Beleterystycznej
Repozytorium PŁ CYRENA
Biblioteka cyfrowa CYBRA
Copyright © 2016 Biblioteka Politechniki Łódzkiej