Archiwum wiadomości Oddziału Sieradzkiego

(wydarzenia 2011 r.)


"Świąteczne dekoracje" - warsztaty plastyczne przedszkolaków

W dniu 13.12.2011 roku do Biblioteki Powiatowej w Poddębicach przybyły przedszkolaki z ulicy Przejazd z grupy 6-letniej "A" z Panią Katarzyną Wojtczak oraz Martą Iwańską. Dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych pod hasłem "Świąteczne dekoracje", dzięki którym poznały nowe techniki plastyczne m.in. metodę quillingu, topowania i tapowania. Okazją do spotkania były zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.


Galeria zdjęć

Dla prac wykonanych przez przedszkolaków przygotowana została wystawa świąteczna eksponująca ich pomysłowość i kreatywność. Z pewnością nowe pomysły i techniki, które dzieci poznały okażą się wspaniałą dekoracją nie tylko biblioteki powiatowej, ale także przedszkola jak i domu małych artystów. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i świątecznej atmosferze. Dzieci podarowały bibliotece śliczne świąteczne upominki wykonane samodzielnie, a bibliotekarki poczęstowały miłych gości symbolicznym cukierkiem.

oprac. Edyta Durka

[16.12.2011]


Wystawa prac podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Poddębicach

W Czytelni Ogólnej w Bibliotece Powiatowej w Poddębicach można od 01 grudnia br. oglądać wystawę prac podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Poddębicach. Prace tematycznie nawiązują do Świąt Bożego Narodzenia. Są to min. ozdoby świąteczne, aniołki, choinki i różne inne przedmioty wykonane ręcznie.


Galeria zdjęć

Drugą część wystawy prac uczestników WTZ można zobaczyć w Bibliotece Pedagogicznej w Poddębicach.
Zachęcamy do oglądania ekspozycji do końca grudnia.

oprac. Edyta Durka

[06.12.2011]


90 rocznica śmierci Gabrieli Zapolskiej - wystawa

W tym roku mija 90 rocznica śmierci Gabrieli Zapolskiej. To doskonała okazja, aby przypomnieć postać tej niezwykłej artystki. Z związku z tym Powiatowa Biblioteka Publiczna w Poddębicach zorganizowała wystawę przybliżającą postać pisarki.
Ekspozycja ukazuje sylwetkę Zapolskiej - nie tylko jako dramatopisarki i powieściopisarki, ale również aktorki, felietonistki i recenzentki teatralnej.


Galeria zdjęć

Głównym rysem jej twórczości jest idea emancypacji kobiet, a niezaprzeczalnym walorem pisarstwa Zapolskiej była umiejętność obserwacji społecznej, odwaga w wyborze tematu oraz wyczulenie na wady i śmieszności ludzkie. Wystawa będzie prezentowana od 01 grudnia do 31 grudnia 2011 roku w Czytelni Ogólnej Biblioteki.
Serdecznie zapraszamy.

oprac. Edyta Durka

[06.12.2011]


Sprawozdanie z Finału XI edycji Konkursu Recytatorskiego pt. "Moja Mała Ojczyzna"

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Poddębicach wraz ze Starostwem Powiatowym w Poddębicach zorganizowała w dniu 25 listopada br. XI edycję Konkursu Recytatorskiego pt. "Moja Mała Ojczyzna". Celem konkursu była popularyzacja poezji dotyczącej naszego regionu. Konkurs przeznaczony był dla młodzieży gimnazjalnej oraz ponadgimnazjalnej. Każdy z uczestników mógł zaprezentować wiersze autorów wywodzących się i piszących o Ziemi Poddębickiej - min. M. Duszki, B. Krystka, Z. Kupczyka, Z. Skibińskiego. Konkurs przeprowadzany był w 2 etapach: gminnym oraz powiatowym. Podczas eliminacji na poziomie gminnym wyłoniono laureatów, którzy przeszli do etapu powiatowego. Finał Konkursu odbył się w Sali Konferencyjnej w Starostwie Powiatowym w Poddębicach.

Swoją obecnością uroczystość zaszczycili: Piotr Binder - Wicestarosta Poddębicki, Anna Biernacik - Sekretarz Powiatu oraz dyrektorzy szkół, bibliotek a także nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu.
W komisji konkursowej zasiedli Wiesława Beda - Przewodnicząca Związku Nauczycielstwa Polskiego w Poddębicach, Beata Szymczak - Dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Uniejowie oraz Barbara Pawełczyk - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Pęczniewie.


Galeria zdjęć

W grupie wiekowej 13 - 15 lat jury postanowiło przyznać następujące miejsca: I miejsce: Oliwia Olczyk (Gimnazjum w Poddębicach; II miejsce: Małgorzata Wilczyńska (Gimnazjum w Uniejowie); III miejsce: Elżbieta Gradys (Gimnazjum w Pęczniewie). Wyróżnienie zdobył Tomasz Lewandowski z Gimnazjum w Uniejowie.

W grupie wiekowej 16 - 19 lat przyznano: I miejsce: Wiktoria Skubiszewska (LO w Poddębicach); II miejsce: Justyna Kozak (LO w Poddębicach); III miejsce: Aleksandra Kolasa (ZSP w Poddębicach). Wyróżnienie: Nina Brożek (LO w Poddębicach) oraz Justyna Owczarek (ZSP w Poddębicach).

Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Poddębicach i Bibliotekę Powiatową w Poddębicach. Dodatkowo za zajęcie pierwszego miejsca w grupie wiekowej 16-19 nagrodę książkową ufundował p. Przemysław Jaszczak - radny Rady Miejskiej w Poddębicach.

Nagrody laureatom konkursu wręczali: Piotr Binder - Wicestarosta Poddębicki, Anna Biernacik - Sekretarz Powiatu, Przemysław Jaszczak - radny Rady Miejskiej w Poddębicach, Wiesława Beda - przewodnicząca jury, Beata Szymczak oraz Barbara Pawełczyk.

Wicestarosta gratulując laureatom osiągniętych miejsc i udziału w konkursie podkreślił, jak ważnym wydarzeniem jest organizowanie tego typu konkursów, promujących poezję dotyczącą naszego regionu.
Miłym akcentem w trakcie trwania konkursu było spotkanie autorskie z Marią Duszką - poetką, której wiersze były recytowane oraz recital muzyczny Zbigniewa Paprockiego - sieradzkiego barda.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i gratulujemy laureatom.

oprac. Edyta Durka

[06.12.2011]


Bibliotekarze czytają bajki

Głośne czytanie bajek staje się coraz bardziej popularne, dzieje się tak dzięki Fundacji ABCXXI "Cała Polska czyta dzieciom". Ważne jest, aby codziennie przez dwadzieścia minut czytać dzieciom bajki. Dlatego też, pracownicy Powiatowej Biblioteki Publicznej w Poddębicach chętnie skorzystali z zaproszenia Biblioteki Pedagogicznej w Poddębicach i 22 listopada Pani bibliotekarka Lidia Dominiak przeczytała dzieciom bajkę pt. "Miś Paddington".


Galeria zdjęć

Czytanie dzieciom bajek jest bardzo potrzebne, rozbudza w nich ciekawość świata, uczy myślenia i poszerza ogólną wiedzę dlatego biblioteka powiatowa zawsze chętnie bierze udział w takich bajkowych spotkaniach.

oprac. Edyta Durka

[06.12.2011]


Szkolenie bibliotekarzy z powiatu poddębickiego

19.10.2011 roku w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Poddębicach miało miejsce szkolenie dla bibliotekarzy z terenu powiatu poddębickiego. Spotkanie poprowadziły pracownice WiMBP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, panie: Anna Wejman i Kinga Siekierska.

W pierwszej części spotkania uczestnicy dowiedzieli się jak pozyskiwać fundusze zewnętrzne na potrzeby bibliotek. Wymieniono wiele instytucji i programów, z których można uzyskać pomoc finansową na promocję czytelnictwa, zakup nowości książkowych i nowoczesnego sprzętu. Największym powodzeniem w tym temacie cieszą się programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dotacje unijne.


Galeria zdjęć

Drugą część spotkania zajął wykład dotyczący seniorów w bibliotece. Bibliotekarki z wojewódzkiej książnicy przedstawiły międzynarodowe projekty dla osób starszych oraz zachęcały do nowatorskich form pracy z seniorem.

Szkolenie przebiegło w bardzo przyjemnej atmosferze. Uczestnicy spotkania wzbogacili swoją wiedzę teoretyczną, którą w przyszłości można będzie zastosować w praktyce.

oprac. Edyta Durka

[21.11.2011]


"Las a samorząd" - spotkanie z Panem Markiem Długoszem - leśnikiem, radnym powiatowym

13 października 2011 roku w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Poddębicach odbyło się spotkanie klas IV-tych Szkoły Podstawowej im. Lotników Polskich w Poddębicach z panem Markiem Długoszem - leśnikiem Nadleśnictwa Poddębice oraz radnym powiatowym.

Pan Marek przybliżył dzieciom swoją pracę, zarówno jako leśnika, jak i samorządowca.

Mówił o tym czym jest las, opowiadał o powstaniu i pochodzeniu lasów, o najstarszych drzewach na świecie i w Polsce. Leśnik podkreślał to, jak bardzo zależni jesteśmy od lasu, gdyż drzewa produkują tlen niezbędny do oddychania. Nasz gość przedstawiał również zalety naturalnego sposobu życia, obcowania z przyrodą. Zachęcał do spacerów po lesie oraz do czerpania z natury; wykorzystywania jej zasobów w szczytnym celu. Pan Marek przestrzegał przed niszczeniem środowiska, tłumaczył uczniom, że każdy jego element jest ważny i ma na ziemi swoje zadanie. Uczniowie dowiedzieli się, że od nas wszystkich zależy ochrona przyrody, uczestniczymy w niej na przykład poprzez oszczędzanie wody czy segregowanie śmieci.


Galeria zdjęć

Pan Długosz krótko wspomniał też o swojej pracy samorządowca, porównując ją do pracy samorządu szkolnego.

Dzieci poznały także prywatne zainteresowania naszego gościa tubylczymi mieszkańcami ziemi, szczególnie Indianami leśnymi. Pana Marka fascynują ludzie, którzy mimo postępu cywilizacyjnego i technicznego żyją w dzikich lasach, zgodnie z rytmem przyrody.

Spotkanie było bardzo ciekawe. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści leśnika i angażowały się w rozmowę z nim.

oprac. Edyta Durka

[14.11.2011]


Wystawa z okazji 90 rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza

W związku z przypadającą w październiku 90 rocznicą urodzin polskiego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty - Tadeusza Różewicza, biblioteka powiatowa zorganizowała wystawę upamiętniającą to wydarzenie.


Galeria zdjęć

Tadeusz Różewicz to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych. Jest m.in. laureatem Nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1997), Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury (2000) oraz "Złotego Berła" (2006)- nagrody ustanowionej przez Fundację Kultury Polskiej za całokształt twórczości poetyckiej, dramatopisarskiej i prozatorskiej. Został odznaczony także Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (1996). Serdecznie zapraszamy do oglądania październikowej ekspozycji.

oprac. Edyta Durka

[03.11.2011]


"nigdy nie żałuj, że mogłeś coś zrobić w życiu, a tego nie zrobiłeś.
Nie zrobiłeś, bo nie mogłeś
"
90 rocznica urodzin Stanisława Lema.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Poddębicach w wystawie zaplanowanej na wrzesień przybliża czytelnikom postać zmarłego 5 lat temu polskiego pisarza Stanisława Lema, przedstawiciela nurtu fantastyki naukowej.

Jego twórczość porusza tematy takie jak rozwój technologiczny, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie. Jego dzieła zawierają odniesienia do stanu współczesnego społeczeństwa, refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat, a także krytykę ustroju socjalistycznego.


Galeria zdjęć

Lem jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków.

Dorobek literacki Stanisława Lema obejmuje m.in. powieści i opowiadania fantastyczno-naukowe, detektywistyczne i powieść autobiograficzną, eseje futurologiczno-filozoficzne, publicystykę literacką, felietony, wiersze, listy, scenariusze słuchowisk radiowych, widowisk telewizyjnych, filmowe, dramaty, a także posłowia i przedmowy do prac innych autorów oraz recenzje.

Wystawę można oglądać do końca września.

Serdecznie zapraszamy.

oprac. Edyta Durka

[31.08.2011]


II wojna światowa - wystawka pozycji książkowych

W ramach kącika pt. "Czytaj - polecaj" promującego księgozbiór biblioteki, z okazji przypadającej we wrześniu 72 rocznicy wybuchu II wojny światowej, książnica poleca pozycje książkowe tematycznie związane z wojną, a będące w zasobach biblioteki.


Galeria zdjęć

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia biblioteki oraz zapoznania się z liczną ofertą dotyczącą tematyki wojennej oraz historycznej.

oprac. Edyta Durka

[31.08.2011]


85 rocznica urodzin Małgorzaty Hillar - wystawa

W związku z przypadającą w sierpniu 85 rocznicą urodzin Małgorzaty Hillar - polskiej poetki, biblioteka powiatowa zorganizowała wystawę upamiętniającą to wydarzenie.

Małgorzata Hillar to poetka tworząca głównie w nurcie liryki osobistej. Urodziła się 19 sierpnia 1926 r. Jej metrykalne imię to Janina, ale pierwsze swoje teksty podpisywała jako Małgorzata, i tak już zostało. Zmarła w stolicy 30 maja 1995 r. i pochowana została w pobliskim Józefowie.


Galeria zdjęć

Jej wiersze, poświęcone głównie tematyce miłosnej, odznaczają się komunikatywną formą, prostotą w opisie wrażeń i doznań zmysłowych, konkretnością obserwacji rzeczywistości. Wydała m.in. zbiory Gliniany dzbanek (1957), Prośba do macierzanki (1959), Poezje wybrane (1972), wybór Źródło (1985).

Ekspozycja prezentuje dorobek poetycki M. Hillar.

Zachęcamy do odwiedzenia biblioteki i obejrzenia wystawy.

oprac. Edyta Durka

[22.08.2011]


Biblioteka poleca przewodniki turystyczne na wakacje

W ramach kącika pt. "Czytaj - polecaj" promującego księgozbiór biblioteki, podczas trwania wakacji, książnica poleca różnorodne przewodniki turystyczne po Polsce oraz świecie będące w zasobach biblioteki. Celem tej wystawy jest przybliżenie najlepszych przewodników turystycznych, dzięki którym nasze wakacje będą udane i niezapomniane.


Galeria zdjęć

Na wystawie wyeksponowane zostały liczne foldery, poradniki, mapy, atlasy oraz informatory turystyczne.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz skorzystania z naszych licznych zasobów dotyczących turystyki krajowej i zagranicznej.

oprac. Edyta Durka

[29.07.2011]


67 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - wystawa

Biblioteka Powiatowa serdecznie zaprasza do oglądania wystawy zorganizowanej z okazji 67 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wystawa upamiętniająca Powstanie Warszawskie przybliża genezę powstania, jego dramatyczny przebieg, straty poniesione przez powstańców, jak i późniejsze ich losy. Na wystawie pokazano również publikacje książkowe dotyczące powstania.


Galeria zdjęć

Ekspozycję można oglądać do 15 sierpnia.

Serdecznie zapraszamy.

oprac. Edyta Durka

[29.07.2011]


"Czytaj - polecaj" - nowa forma promocji księgozbioru biblioteki

W Bibliotece Powiatowej pojawiła się nowa forma promocji czytelnictwa i księgozbioru Powiatowej Biblioteki Publicznej w postaci kącika zatytułowanego "Czytaj - polecaj". Aktualnie eksponowane są najczęściej czytane oraz polecane przez czytelników biblioteki książki z literatury kobiecej.


Galeria zdjęć

W przyszłości zaproponowane zostaną najpoczytniejsze pozycje z serii "Horrorów, kryminałów i powieści sensacyjnych".

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz skorzystania z naszych propozycji książkowych.

oprac. Edyta Durka

[20.07.2011]


100 rocznica urodzin Czesława Miłosza - wystawa

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Poddębicach serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy zatytułowanej "100 rocznica urodzin Czesława Miłosza" zorganizowanej z okazji Roku Czesława Miłosza. Ten wybitny polski poeta i prozaik otrzymał w 1980 roku Nagrodę Nobla za całokształt twórczości. Jego poezja jest znana i chętnie czytana na całym świecie. Rok 2011 został w Polsce ogłoszony Rokiem Czesława Miłosza, a to z okazji przypadającej 30 czerwca setnej rocznicy urodzin poety. Ta forma celebracji została zapisana do kalendarium UNESCO i będzie obchodzona nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.
Galeria zdjęć

Ekspozycja prezentuje przede wszystkim dorobek poetycki Miłosza z różnych okresów twórczości oraz piśmiennictwo dotyczącego jego życia. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia ekspozycji do końca czerwca.

oprac. Edyta Durka

[14.06.2011]


Bibliotekarze z życzeniami u przedszkolaków z okazji Dnia Dziecka

W dniu 1 czerwca, bibliotekarze z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Poddębicach, odwiedzili dzieci z Przedszkola Publicznego w Poddębicach przy ulicy Przejazd oraz Miłej. Okazją do takiego spotkania był Dzień Dziecka.
Galeria zdjęć

W ciągu całego roku przedszkolaki bardzo często odwiedzają naszą placówkę, dlatego tym razem to my postanowiliśmy odwiedzić dzieci - mówi Edyta Durka dyrektor biblioteki. Złożyliśmy maluchom najserdeczniejsze życzenia dużo zdrowia, uśmiechu i spełnienia marzeń z okazji ich święta, poczęstowaliśmy cukierkami i zaprosiliśmy ponownie do odwiedzenia Biblioteki Powiatowej. oprac. Edyta Durka

[14.06.2011]


Licealiści w bibliotece powiatowej - lekcja biblioteczna

Dnia 24.05.2011 roku w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Poddębicach odbyła się lekcja biblioteczna dla klasy Ig Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej o profilu humanistycznym. W lekcji uczestniczyło 18 uczniów oraz wychowawczyni klasy mgr Barbara Dębowska.
Galeria zdjęć

Celem spotkania było zapoznanie młodzieży z działalnością biblioteki, księgozbiorem oraz zasadami korzystania z czytelni ogólnej i multimedialnej. Największym zainteresowaniem cieszyła się literatura beletrystyczna oraz materiały dotyczące regionu poddębickiego.

[06.06.2011]


Głośne czytanie bajek w bibliotece powiatowej

W związku z obchodzonym "Tygodniem Bibliotek" Biblioteka Powiatowa zorganizowała w dniu 11.05.2011 roku spotkanie pt. "Głośne czytanie bajek". Celem Ogólnopolskiej Akcji pt. "Cała Polska czyta Dzieciom" jest czytanie dzieciom przez rodziców, dziadków lub opiekunów przynajmniej 20 minut dziennie. Bibliotekę odwiedziły 6-latki z Publicznego Przedszkola przy ulicy Przejazd w Poddębicach wraz z Panią Bożeną Karasińską oraz Małgorzatą Nadarzyńską, a także zaproszeni goście: Pan Bogdan Sroczyński - Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz Pan Marek Długosz - Przewodniczący Komisji Finansów, Rozwoju Gospodarczego i Ochrony Środowiska. Bajki małym gościom czytali: Pani Małgorzata Charuba - Dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Poddębicach, Pani Bożena Karasińska - Dyrektor Przedszkola Publicznego w Poddębicach, Pani Ewa Kacprzak - Kierownik Filii dla Dzieci w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Poddębicach oraz Pani Beata Matusiak - Ignar bibliotekarka z Biblioteki Pedagogicznej w Poddębicach.Galeria zdjęć

Zaproszeni goście czytali bajki wybranych przez siebie autorów, które budziły zainteresowanie wśród dzieci oraz celowo były dobrane tak, aby niosły ze sobą jakieś przesłanie.
Taka akcja jak ta jest bardzo potrzebna, ponieważ rozbudza w dzieciach chęć czytania oraz zainteresowanie książkami. Ponadto dzieci mają możliwość zwiedzenia i poznania najbliższej biblioteki, która znajduje się w pobliżu ich miejsca zamieszkania lub szkoły.
Dzieci podziękowały za spotkanie, wręczając upominek, który samodzielnie wykonały.

Opracowała: Edyta Durka

[11.05.2011]


"Biblioteka w oczach przedszkolaków" - zajęcia plastyczne z przedszkolakami

W związku z trwającym Tygodniem Bibliotek - 10 maja 2011 roku Powiatową Bibliotekę Publiczną odwiedziły pięciolatki z Publicznego Przedszkola w Poddębicach przy ulicy Przejazd wraz z opiekunkami grupy: panią Katarzyną Wojtczak oraz Panią Małgorzatą Patorą.
Celem wizyty małych gości były zajęcia plastyczne techniką dowolną, których tematem przewodnim była biblioteka oraz książka. Przedszkolaki rysowały bibliotekę powiatową, pracujących w niej bibliotekarzy, a także wykonywały różnorodne bardzo kolorowe zakładki do książki. Dowiedziały się także jak wygląda praca w bibliotece powiatowej oraz jakie książki można wypożyczyć.Galeria zdjęć

Dla prac wykonanych przez dzieci przygotowana została specjalna wystawka pt. "Biblioteka w oczach przedszkolaka", na której wspólnie z przedszkolakami wyeksponowano wszystkie ich prace.
Wizyta przedszkolaków upłynęła w bardzo miłej i ciepłej atmosferze. Dzieci podziękowały za spotkanie, wręczając upominek, który samodzielnie wykonały.

prace przedszkolaków z Przedszkola Publicznego w Poddębicach wykonane podczas zajęć plastycznych w bibliotece prezentowane są w czytelni biblioteki.
Na wystawie znalazły się prace bardzo różnorodne pod względem techniki wykonania. Są to: wydzieranki, rysunki malowane akwarelami, naklejanki z bibuły lub wycinanki.

Serdecznie zapraszamy do oglądania ekspozycji do końca maja.

Opracowała: Edyta Durka

[10.05.2011]


Biblioteka dobre miejsce dla człowieka
wystawa z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek

8 maja obchodzimy w całym kraju Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.

W związku z tym Powiatowa Biblioteka Publiczna w Poddębicach przygotowała okolicznościową wystawę poświęconą historii bibliotek oraz bibliotekarstwa. Na wystawie znajdziemy liczne publikacje dotyczące naszego zawodu oraz historię bibliotekarstwa w Polsce i na świecie.
Wystawę można oglądać do końca maja. W związku z Dniem Bibliotekarza przekazujemy wszystkim Koleżankom i Kolegom najserdeczniejsze życzenia osobistej i zawodowej pomyślności, sukcesów oraz powodzenia w realizacji wszelkich zamierzeń.


Galeria zdjęć

W związku z Dniem Bibliotekarza przekazujemy wszystkim Koleżankom i Kolegom najserdeczniejsze życzenia osobistej i zawodowej pomyślności, sukcesów oraz powodzenia w realizacji wszelkich zamierzeń.

Opracowała: Edyta Durka

[04.05.2011]


Wielkanoc w oczach przedszkolaków

15 kwietnia 2011 roku Powiatową Bibliotekę Publiczną odwiedziły sześciolatki z Publicznego Przedszkola w Poddębicach wraz z opiekunkami grupy: panią Małgorzatą Chaberską i panią Jadwigą Kajszczak.
Tematem spotkania były zbliżające się Święta Wielkanocne. Dzieci opowiadały jakie są symbole wielkanocne, co znajduje się w święconce oraz jak one spędzają Wielkanoc.


Galeria zdjęć

Przedszkolaki wykonywały również prace plastyczne dotyczące świąt Wielkiej Nocy: robiły pisanki, malowały wielkanocne kolorowanki, lepiły z plasteliny świąteczne symbole. Dla prac wykonanych przez przedszkolaków przygotowany został w powiatowej bibliotece "Kącik wielkanocny".
Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia.

Opracowała: Edyta Durka

[19.04.2011]


Moje wspomnienia o Ojcu Świętym Janie Pawle II

W dniu 05.04.2011 roku w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Poddębicach gościł ks. kanonik Marian Kilichowski - proboszcz parafii Dzierżawy. Na spotkanie przybyły klasy pierwsze z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II z Panią Dyrektor Beatą Olczyk, przedstawiciele władz powiatowych oraz środowiska lokalnego.
W tak szczególnym czasie, jakim jest 6 rocznica śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II oraz oczekiwanie na Jego beatyfikację, ksiądz Kilichowski podzielił się z uczestnikami spotkania swoimi wspomnieniami o Papieżu Polaku.


Galeria zdjęć

Ksiądz kanonik spotkał się z Ojcem Świętym ponad sto razy, wielokrotnie uczestniczył w prywatnych audiencjach u Ojca Świętego, a nawet miał zaszczyt koncelebrowania mszy świętej wspólnie z Papieżem z okazji wyniesienia na ołtarze świętej Faustyny. Ksiądz Marian opowiadał o krajowych i zagranicznych spotkaniach z Janem Pawłem II . Proboszcz z Dzierżaw wspominał Ojca Świętego jako osobę skromną, otwartą, komunikatywną, z dużym poczuciem humoru. Ksiądz Kilichowski, znany ze swoich zainteresowań turystycznych i licznych pielgrzymek, założył Duszpasterstwo Pielgrzymkowo-Turystyczne imienia Jana Pawła II.
Jan Paweł II jest księdzu Kilichowskiemu tym bardziej bliski, iż w dzień urodzin Papieża, 18 maja, proboszcz z Dzierżaw przyjął święcenia kapłańskie. Dodatkowo było to w roku 1978, czyli w rok wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Oprócz prelekcji na temat Papieża, ksiądz Marian pokazywał zdjęcia ze spotkań z Ojcem Świętym.
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Dzierżawski proboszcz dał się poznać jako człowiek niezwykle miły i skromny. Ksiądz bardzo chętnie odpowiadał na liczne pytania uczestników. Na pamiątkę spotkania podarował każdemu kartki z wizerunkiem Jana Pawła II, a biblioteka otrzymała piękne zdjęcie Papieża, już jako błogosławionego. Kapłan powtórzył młodzieży licealnej wezwanie Papieża Polaka, o tym, aby nie lękali się podejmować odważnych decyzji i żyli zgodnie ze swoim sumieniem.

Opracowała: Edyta Durka


"Santo Subito" - 6 rocznica śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II - wystawa

W kwietniu w Powiatowej Bibliotece Publicznej można oglądać wystawę pt. "Santo subito" zorganizowaną z okazji 6 rocznicy śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II.
Jan Paweł II był pierwszym Papieżem Słowianinem i pierwszym od ponad czterystu lat, który nie był Włochem. Jego pontyfikat był jednym z najdłuższych w historii, trwał 27 lat. Charakteryzowały go przede wszystkim liczne pielgrzymki Ojca Świętego do różnych zakątków świata. Polskę, swoją Ojczyznę, Jan Paweł II odwiedził osiem razy, ostatni raz w 2002 roku.
Papież Polak zmarł 2 kwietnia 2005 roku, pogrążając cały świat w żałobie i smutku.


Galeria zdjęć

Na wystawie można zobaczyć liczne publikacje o Janie Pawle II oraz autorstwa samego Papieża, zdjęcia, notatki prasowe, anegdoty. Ekspozycję będzie można oglądać do 1 maja, dnia ogłoszenia Jana Pawła II błogosławionym.

Opracowała: Edyta Durka


Finał II edycji Konkursu Recytatorskiego pt. "Ścieżkami Lechonia"

W dniu 29.03.2011 r w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Poddębicach odbyła się II edycja Konkursu Recytatorskiego pt: "Ścieżkami Lechonia". Organizatorami konkursu były: Starostwo Powiatowe w Poddębicach oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna w Poddębicach.

Młodzież ponadgimnazjalna przygotowała do recytacji dowolnie wybrane wiersze wybitnego polskiego poety Jana Lechonia. Najczęściej recytowano: "Pytasz, co w moim życiu z wszystkich rzeczy główną", "Zazdrość", "Legenda", "Modlitwa". W jury konkursu zasiedli: Dorota Kubiak - Kierownik Referatu Oświaty Starostwa Powiatowego w Poddębicach; Barbara Olczyk - Kierownik Działu Gromadzenia w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Poddębicach oraz Beata Szymczak - Dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Uniejowie.


Galeria zdjęć

Jury postanowiło wyłonić następujące miejsca:

I miejsce - Justyna Kozak z Liceum Ogólnokształcącego w Poddębicach;

II miejsce - Sebastian Mikołajczyk z Liceum Ogólnokształcącego w Poddębicach oraz Aleksandra Kolasa z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Poddębicach;

III miejsce - Agata Fagas z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Poddębicach oraz Izabela Łuczak z Liceum Ogólnokształcącego w Poddębicach.

Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Poddębicach i Powiatową Bibliotekę Publiczną. Dodatkowo za zajęcie pierwszego miejsca nagrodę książkową ufundował Pan Poseł Stanisław Olas, a za zajęcie drugiego miejsca Pan Przemysław Jaszczak - Radny Rady Miejskiej w Poddębicach.

Nagrody książkowe wręczali: Dorota Kubiak - Kierownik Referatu Oświaty Starostwa Powiatowego w Poddębicach, Barbara Olczyk - Kierownik Działu Gromadzenia w MiGBP w Poddębicach, Beata Szymczak - Dyrektor MiGBP w Uniejowie, Zdzisław Cyganiak - Członek Zarządu Rady Powiatu Poddębickiego, Przemysław Jaszczak - Radny Rady Miejskiej w Poddębicach, Jacek Łukasik - przedstawiciel Biura Poselskiego Posła Stanisława Olasa oraz Edyta Durka - Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Poddębicach.

Opracowała: Edyta Durka


Młodzież ponadgimnazjalna w bibliotece powiatowej

W miesiącu marcu w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Poddębicach odbyły się lekcje biblioteczne dla klas pierwszych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II. Celem zorganizowania tego typu spotkań z uczniami było przybliżenie zasad korzystania z biblioteki oraz zapoznanie się ze zbiorami placówki. Lekcje biblioteczne są, obok codziennej obsługi czytelników, jedną z podstawowych form dostarczania użytkownikom informacji o funkcjonowaniu biblioteki.


Galeria zdjęć

Bibliotekę odwiedzili uczniowie liceum profilowanego, technikum logistycznego oraz technikum ekonomicznego i handlowego. Młodzież dowiedziała się jakie materiały można dostać w bibliotece powiatowej, które egzemplarze wypożyczane są na zewnątrz, a z których można korzystać wyłącznie na miejscu, jakie są zasady zapisania się do biblioteki oraz korzystania z jej zasobów. Uczniowie mogli poza tym skorzystać z Internetu i płyt edukacyjnych.
Mieli także możliwość oglądania wystawy przygotowanej z okazji 10 rocznicy śmierci amerykańskiego pisarza Roberta Ludluma i wysłuchania krótkiej prezentacji biografii i twórczości tego mistrza powieści sensacyjnych. Wielu spośród przybyłych uczniów dołączyło do grona czytelników biblioteki.

Opracowała: Edyta Durka


Robert Ludlum - niedościgniony mistrz sensacji
wystawa

Bibliotekarki z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Poddębicach w wystawie zaplanowanej na marzec przybliżają nam postać zmarłego 10 lat temu amerykańskiego pisarza Roberta Ludluma.

Ludlum ur. się 25 maja 1927 roku w Nowym Jorku. Początkowo nic nie wskazywało na jego przyszłe sukcesy w pisarstwie. W 1945 roku Ludlum wstąpił do piechoty morskiej, ale później wrócił do szkoły, kończąc studia na wydziale sztuk pięknych. Zajmował się również aktorstwem na Broadwayu i w sztukach telewizyjnych. Wielokrotnie sam ukazywał się na scenie, ale jedynie w rolach drugoplanowych. W latach 50-tych stał się producentem, a w roku 1960 założył teatr "Playhouse-on-the-Mall".

W 1971 roku ukazała się pierwsza powieść Ludluma pt. "Dziedzictwo Scarlattich", która odniosła ogromny sukces. Od tamtej pory zaczął pisać średnio jedną książkę rocznie, z czego prawie każda natychmiastowo stawała się bestsellerem. W sumie Ludlum wydał do dziś 33 powieści i był współautorem trzech. Niektóre pozycje publikował pod pseudonimem Jonathan Ryder i Michael Shepherd.


Galeria zdjęć

Robert Ludlum to pisarz legenda, mistrz prozy sensacyjnej, twórca gatunku literackiego "global conspiracy thiller". Do najbardziej znanych powieści autora należą: cykl powieści o Jamesie Bornie m.in. "Tożsamość Bourne`a", "Krucjata Bourne`a", "Ultimatum Bourne`a" oraz "Pakt Holcrofta", "Kryptonim Ambler", "Strategia Bankrofta", "Testament Matarese`a".

Pisarz zmarł 12 marca 2001 roku, ale jego książki nie poddały się próbie czasu. Nawet po śmierci Ludlum pozostał niedoścignionym mistrzem sensacji. Wystawę można oglądać do końca marca.

Serdecznie zapraszamy


Konkurs dla Bibliotekarzy!
Rozpowszechnij w środowisku! Wskaż najlepszego bibliotekarza województwa!

Bibliotekarz Roku


Dowiedz się więcejBezpieczeństwo dzieci i młodzieży - wystawa

W Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu, Filii w Poddębicach można oglądać wystawę poświęconą bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w okresie ferii zimowych.

Jest to czas wzmożonej zabawy i beztroski. Zagrożenia, jakie mogą wystąpić podczas nawet najprostszych zabaw są nieprzewidywalne. Dlatego tez stosowanie się do zasad bezpieczeństwa pozwoli uniknąć sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu dzieci i młodzieży.
To my, dorośli ponosimy odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo.


Galeria zdjęć

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wystawę, czynną do 27 lutego w godzinach pracy placówki.

Opracowała: Beata Matusiak-Ignar


90 rocznica urodzin K. K. Baczyńskiego - wystawa

Krzysztof Kamil Baczyński (ps. min. Jan Bugaj, Emil; ur. 22 stycznia 1921 w Warszawie, zm. 4 sierpnia 1944 w Warszawie) - polski poeta czasu wojny, podchorąży, żołnierz Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia kolumbów. Zginął w czasie powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu "Parasol" Armii Krajowej.
Krzysztof Kamil Baczyński w dzieciństwie chorował na astmę, był stale zagrożony gruźlicą. Od 1931 uczył się w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego i w maju 1939 otrzymał świadectwo dojrzałości. Już w czasie gimnazjalnym Baczyński odznaczał się wielkim znawstwem współczesnej mu literatury. Był harcerzem działającej przy szkole 23 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej "Pomarańczarnia". W czasie nauki w gimnazjum należał do Organizacji Młodzieży Socjalistycznej "Spartakus". Nie lubił chodzić do szkoły, bywał tam rzadko i z tego też powodu miał słabe oceny. Od 1937 był członkiem Komitetu Wykonawczego "Spartakusa", był także współredaktorem pisma "Strzały" - na łamach którego zadebiutował jako poeta wierszem "Wypadek przy pracy". Wybuch wojny uniemożliwił mu podjęcie studiów w Akademii Sztuk Pięknych. Marzył o karierze grafika lub ilustratora. Po utworzeniu w 1940 r. getta w Warszawie, pozostał z matką po aryjskiej stronie ryzykując, w razie wykrycia żydowskiego pochodzenia, rozstrzelanie na miejscu. Od jesieni 1942 do lata 1943 studiował polonistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Zajmował się pracą dorywczą. Potem porzucił studia polonistyczne, aby poświęcić się konspiracji i poezji.


Zobacz

Baczyński poległ na posterunku w Pałacu Blanka 4 sierpnia 1944 śmiertelnie raniony przez strzelca wyborowego. W powstaniu warszawskim, 1 września 1944 zginęła także żona Baczyńskiego - Barbara Stanisława Drabczyńska. Został odznaczony pośmiertnie Medalem za Warszawę 1947 i Krzyżem Armii Krajowej. Pochowany pierwotnie na tyłach Pałacu Blanka. Po wojnie jego ciało przeniesiono na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. W okresie okupacji niemieckiej ogłosił 4 tomiki poezji: Zamknięty echem (lato 1940), Dwie miłości (jesień 1940), Wiersze wybrane (maj 1942), Arkusz poetycki Nr 1 (1944).
Zachowały się wszystkie jego dzieła: ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań. Najbardziej znane wiersze Baczyńskiego to m.in.: Elegia o ... [chłopcu polskim], Mazowsze, Ten czas, Pokolenie, Biała magia, Gdy broń dymiącą z dłoni wyjmę.... Kilka jego wierszy było śpiewanych przez Ewę Demarczyk czy Michała Bajora. O twórczości i życiu Baczyńskiego powstało kilka filmów, m.in. Dzień czwarty. Zapraszamy do oglądania wystawy do końca stycznia.