Przejdź do treści

Publikowanie otwarte

Politechnika Łódzka za pośrednictwem Biblioteki PŁ jest uczestnikiem kilku licencji krajowych (finansowanych w całości i bezpośrednio przez MNiSW) oraz konsorcyjnych (wspófinansowanych przez MNiSW i partycypujące instytucje). Poza dostępem do publikacji danego wydawcy licencje te umożliwiają autorom powiązanym z instytucjami członkowskimi publikowanie otwarte bez ponoszenia kosztów bądź na preferencyjnych warunkach.

Politechnika Łódzka dofinansowuje również publikacje typu OPEN ACCESS. Środki na ten cel pochodzą z rezerwy Rektora, obsługą administracyjną zajmuje się Centrum Wspierania Nauki. Regulamin dofinansowań publikacji OPEN ACCESS dostępny jest na stronie PŁ.

Biznesmen odblokowanie blokady na ekranie dotykowym
Treść (rozbudowana)
WYKAZY CZASOPISM W PROGRAMACH PUBLIKOWANIA OA Z PUNKTACJĄ I DYSCYPLINAMI

Biblioteka PŁ przygotowała listy czasopism objętych programami publikowania Open Access, w których uczestniczy PŁ, z przypisaniem dyscyplin naukowych i punktacji wg aktualnego wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych (Komunikat Ministra Nauki z dn. 5.01.2024 r.).
Materiał został przygotowany na podstawie list czasopism dostępnych w informatorze na stronie WBN oraz na stronach wydawców.
UWAGA: poszczególne programy mogą zawierać ograniczenia formalne i limity publikacyjne. Prosimy o zapoznanie się z opisami programów poniżej.
W przypadku zmian w zakresie czasopism objętych programami, uruchomienia nowych programów publikowania OA lub ukazania się nowego wykazu ministerialnego, listy będą aktualizowane.

Aktualny wykaz czasopism w programach publikowania OA – 2025 (Stan na dzień 04.03.2025 r.).

Archiwalny wykaz czasopism w programach publikowania OA – 2024

Pytania bądź uwagi do przygotowanego materiału prosimy kierować do Oddziału Zbiorów Elektronicznych Biblioteki PŁ (oze@lib.p.lodz.pl).

0
ACM (Association for Computing Machinery)

Program dostępny od stycznia 2025 roku.

W programie możliwe jest otwarte opublikowanie nielimitowanej liczby artykułów. O zakwalifikowaniu się manuskryptu do programu decyduje data jego akceptacji.

Akceptowane typy publikacji:

  • artykuły badawcze
  • artykuły przeglądowe
  • artykuły konferencyjne
  • materiały prasowe.

Ponadto wszelkie inne typy artykułów w materiałach licencjonowanych, za które ACM w innym przypadku naliczyłoby opłatę APC.

Autor wysyłający artykuł do publikacji w ACM w modelu open access, aby otrzymać prawidłowy formularz ACM Open eRights do wypełnienia, musi być autorem korespondencyjnym posługującym się adresem e-mail w domenie Politechniki Łódzkiej.
Po przesłaniu formularzy eRights autor korespondujący dostanie wiadomość e-mail z potwierdzeniem akceptacji formularzy wraz z ich kopią.

Lista czasopism kwalifikujących się do publikacji w otwartym dostępie w ramach modelu publikowania otwartego ACM dostępna jest na stronie wydawcy.

0
ACS (American Chemical Society)

Program działa od 1 stycznia 2025 r. z pulą 437 artykułów na 2025 rok.

Program jest przeznaczony dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w instytucjach uczestniczących w konsorcjum. W 2025 roku program obejmuje 90 czasopism wydawanych przez ACS, w tym 71 czasopism hybrydowych i 19 czasopism otwartych.

Autorzy, którzy po akceptacji artykułu nie dostali propozycji włączenia do programu, mogą zgłaszać się do ICM na adres wbn@icm.edu.pl. Do zgłoszenia należy załączyć aktywny link DOI do artykułu, a jeśli ten link nie jest aktywny – stronę/strony z tytułem, autorami i afiliacjami z zaakceptowanego manuskryptu.

Szczegóły oraz aktualizowane informacje dotyczące programu publikowania otwartego ACS

0
ELSEVIER

Programem objęte są wybrane czasopisma hybrydowe.

W roku 2024 pula artykułów w programie wynosi 1013.

Program jest aktywny jedynie dla publikacji wysłanych do recenzji w roku 2024.

Program publikowania otwartego w ramach licencji krajowej Elsevier 2022–2024 na rok 2024 zakończył się. Pula 1013 artykułów została wyczerpana – ostatnia aktualizacja 23.10.2024.

Szczegóły oraz aktualizowane informacje dotyczące krajowego programu publikowania otwartego Elsevier

0
IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers)

Program obejmuje wszystkie czasopisma hybrydowe oraz Gold Open Access.

Złożony przez Bibliotekę Politechniki Łódzkiej depozyt umożliwia autorom korespondencyjnym z PŁ opublikowanie ograniczonej ilości artykułów Open Access bez ponoszenia kosztów APC.

Informacja o aktualnym stanie depozytu: Oddział Zbiorów Elektronicznych Biblioteki PŁ (oze@lib.p.lodz.pl, tel. 42 631 20 51).

Na etapie składania publikacji do recenzji autor korespondencyjny powinien podać Politechnikę Łódzką jako swoją afiliację, a po przyjęciu artykułu przez wydawnictwo – wskazać na platformie RightsLink naszą Uczelnię jako fundatora publikacji.

Szczegóły oraz aktualizowane informacje dotyczące programu publikowania otwartego IEEE

0
IOP Publishing

Program obejmuje wszystkie czasopisma hybrydowe oraz Gold Open Access.

W roku 2025 pula artykułów w programie jest nielimitowana.

Szczegóły oraz aktualizowane informacje dotyczące programu publikowania otwartego IOP

0
MDPI

Politechnika Łódzka jest także uczestnikiem programu IOAP (Institutional Open Access Program) wydawnictwa MDPI, dzięki czemu autorzy powiązani z uczelnią mogą uzyskać 10% zniżki na opłatę APC – wystarczy podczas składania manuskryptu wskazać jej nazwę na liście instytucji objętych programem. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie Institutional Open Access Program (IOAP).

0
RSC (The Royal Society of Chemistry)

Program jest dostępny od stycznia 2024 roku.

Program Read & Publish obejmuje czasopisma hybrydowe, dostępne w subskrybowanej kolekcji RSC. Tytuły czasopism biorących udział w programie można znaleźć w sekcji „Hybrid journals” na stronie RSC.

Pula artykułów w programie jest nielimitowana.

Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdują się na stronie wydawcygdzie dostępna jest również wyszukiwarka czasopism RSC (RSC Journal Finder).

0
Science Advances

Program jest dodatkiem do licencji krajowej na dostęp do czasopisma Science. Czasopismo Science działa wyłącznie w modelu subskrypcyjnym, a do publikowania otwartego przeznaczone jest osobne czasopismo open access Science Advances.

W roku 2023 pula artykułów w programie wynosi 10. 

Szczegóły oraz aktualizowane informacje dotyczące programu publikowania otwartego Science Advances

0
SCOAP3 (Sponsoring Consortium for Open Access Publishing in Particle Physics)

Międzynarodowe konsorcjum finansujące publikacje z zakresu fizyki cząstek. Programem objęte są wybrane czasopisma wydawców: APS, Springer, Elsevier, IOP, OUP i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W roku 2025 pula artykułów w programie jest nielimitowana.

Szczegóły oraz aktualizowane informacje dotyczące programu publikowania otwartego SCOAP3

0
SPRINGER

Programem objęte są wybrane czasopisma hybrydowe i otwarte.

W roku 2024 pula artykułów w programie wynosi 1466.

W związku z wyczerpaniem puli dostępnych artykułów w roku 2024 program OA Springer 2024 został zamknięty. Wznowienie programu będzie możliwe w pierwszym kwartale przyszłego roku po przyznaniu przez MNiSW finansowania na 2025 rok i po podpisaniu nowej umowy z wydawcą.

Szczegóły oraz aktualizowane informacje dotyczące krajowego programu publikowania otwartego Springer

0
Taylor&Francis

W roku 2024 PŁ nie uczestniczy w programie publikowania otwartego T&F.

Program obejmuje czasopisma hybrydowe oraz Gold Open Access.

Złożony przez Bibliotekę Politechniki Łódzkiej depozyt umożliwia autorom korespondencyjnym z PŁ opublikowanie ograniczonej liczby artykułów Open Access bez ponoszenia kosztów APC.

Szczegóły oraz aktualizowane informacje dotyczące programu publikowania otwartego T&F

0

Journal Checker Tool

Zgodność polityki wydawniczej wybranego czasopisma z wymogami polityki otwartego dostępu przedstawionej w Planie S można sprawdzić za pomocą Journal Checker Tool.
Wyszukiwanie tym narzędziem polega na podaniu tytułu czasopisma lub numeru ISSN, nazwy instytucji finansującej badania i zatrudniającej naukowca.


Kontakt

W przypadku pytań dotyczących programów publikowania otwartego prosimy o kontakt z Oddziałem Zbiorów Elektronicznych Biblioteki PŁ (oze@lib.p.lodz.pl, tel. 42 631 20 51) lub o wysłanie wiadomości bezpośrednio na adresy e-mail podane na stronie Wirtualnej Biblioteki Nauki przy informacjach o poszczególnych programach (nie dotyczy MDPI, ACM i RSC).