W wypożyczalni Biblioteki Głównej znajduje się przenośny system pętli indukcyjnej Univox SmartLoop. Urządzenie wspomaga osoby z niepełnosprawnością słuchu korzystające z aparatów słuchowych i implantów. Pętla indukcyjna poprawia komfort słyszenia i jakość odbieranego dźwięku w trudnych warunkach, takich jak hałas i pogłos.
Aby urządzenie mogło wspomagać słuch, niezbędne jest używanie odpowiedniego aparatu słuchowego (z cewką indukcyjną). Większość aparatów odbiera sygnał pętli indukcyjnej. Wystarczy przełączyć aparat słuchowy w tryb cewki indukcyjnej, a urządzenie prześle dźwięk bezpośrednio do aparatu. Osoba mówiąca musi znajdować się w odległości nie większej niż 1 m od pętli indukcyjnej. Stanowisko, przy którym znajduje się pętla, jest oznaczone jak na zdjęciu powyżej.
W Bibliotece Głównej znajdują się stanowiska komputerowe przystosowane dla osób niepełnosprawnych z dysfunkcją wzroku i ruchu. Zostały one zakupione w ramach projektu unijnego „Innowacyjna dydaktyka bez ograniczeń - zintegrowany rozwój PŁ - zarządzanie Uczelnią, nowoczesna oferta edukacyjna i wzmacnianie zdolności do zatrudniania, także osób niepełnosprawnych”, realizowanego z Biurem ds. Osób Niepełnosprawnych Politechniki Łódzkiej. Dla użytkowników niewidomych, słabowidzących, niepełnosprawnych ruchowo Biblioteka przygotowała kilka stanowisk komputerowych wyposażonych w specjalne klawiatury i trackballe, elektroniczne powiększalniki oraz oprogramowanie lektorskie.
Są to komputery wyposażone w specjalistyczny sprzęt, umożliwiający m.in. przetwarzanie obrazu na dźwięk, dysponujące oprogramowaniem udźwiękawiającym JAWS STANDARD czy powiększalnikami tekstów drukowanych typu ClearView. Biblioteka dysponuje też syntezatorem mowy Sapek II dla osób niewidomych oraz urządzeniami ułatwiającymi korzystanie z biblioteki osobom z dysfunkcją ruchu, jak choćby biurka z płynną regulacją wysokości.
Na parterze znajduje się stanowisko wyposażone powiększony trackball Big Track przystosowany dla osób niepełnosprawnych ruchowo, oprogramowanie MAGic 5.0 powiększające znaki na ekranie oraz oprogramowanie JAWS 9.0 z polskim syntezatorem mowy RealSpeak, pozwalającym na odczytywanie informacji znajdujących się na ekranie za pomocą automatycznego lektora.
Urządzenia lektorskie SARA firmy Freedom Scientific (w Czytelni Czasopism na parterze i na 2 piętrze) pozwalają osobom niewidomym lub słabowidzącym na odczytywanie poprzez automatycznego lektora tekstów w formie drukowanej. Urządzenie pozwala na odtwarzanie książek w formacie Daisy, a także plików w formatach OBX, ARK, RTF, TXT, DOC, PDF, HTML i XML. Dzięki zintegrowanej nagrywarce CD-RW można zapisywać na płytach CD zeskanowane dokumenty w formatach OpenBook, TXT i RTF.
Elektroniczne powiększalniki ClearView+ (czytelnia na parterze i na 2 piętrze) pozwalają osobom słabowidzącym na czytanie tekstu – powiększenie od 2,6 do ponad 50 razy. Urządzenia wyposażone są w ruchomy blat X–Y, na którym można umieścić czytane materiały. Powiększalnik pozwala na dostosowanie parametrów wyświetlania, tj. zmianę kolorów odpowiadającą za wyświetlanie czerni/bieli, wyświetlanie negatywowe. Urządzenie umożliwia także automatyczne ustawianie ostrości wraz z możliwością jej zablokowania.