Narzędzia wykorzystywane przez naukowców.
Menedżery bibliografii
W działalności naukowej nieocenioną pomocą okazują się narzędzia (tzw. menedżery bibliografii), za pomocą których można gromadzić interesujące publikacje naukowe, czyli tworzyć swój podręczny warsztat pracy. Te narzędzia i zorganizowana przez nie baza literaturowa znajdą zastosowanie także podczas pisania publikacji naukowych – do zautomatyzowanego tworzenia przypisów w tekście oraz bibliografii załącznikowej w jednym z tysięcy stylów cytowania. Pozwalają więc na łatwe dostosowanie formatowania aparatu naukowego do wymogów danego wydawnictwa.
Do dyspozycji są min.:
- narzędzia bezpłatne, np. Zotero
- narzędzia komercyjne, spośród których BPŁ poleca: Mendeley i EndNote Web.
Korzystanie z ww. narzędzi zostało dokładnie omówione w rozdziale 8 ogólnodostępnego kursu „Elektroniczny warsztat pracy naukowej” na platformie WIKAMP.
Identyfikatory naukowców
Identyfikator jednoznaczne określa tożsamość autora i jednocześnie eliminuje problem błędnej identyfikacji prac.
W obrębie jednego konta pozwala:
- przyporządkować różne zapisy nazwiska, imion i inicjałów, odnoszące się do danego autora
- dodać publikacje sprzed zmiany nazwiska i po niej
- scalić dane, by uzyskać prawidłowe dane bibliometryczne.
Identyfikator naukowca jest stały nawet w sytuacji zmiany miejsca pracy, a tym samym afiliacji. Jest istotny w bazach naukometrycznych: daje autorom możliwość poprawnego kształtowania swojego naukowego portfolio i prezentowania osiągnięć na podstawie dwóch wskaźników: Impact Factor i indeks Hirscha oraz – liczby cytowań.
Identyfikatory wykorzystywane są też do kontaktów z zewnętrznymi instytucjami: różne organizacje używają ich do poprawy jakości cytowań i rekordów bibliograficznych, do kontroli publikacji oraz uwierzytelniania na własnej platformie personelu, redaktorów i autorów. Mogą być wymagane podczas występowania o granty. Wydawcy (np. IEEE, Nature Publishing Group, Biomed Central) wykorzystują identyfikatory w celu uzyskania pełnych informacji o autorach, ich dorobku i afiliacjach w momencie składania przez nich manuskryptów.