Przejdź do treści

Informacje ogólne

Biblioteka Politechniki Łódzkiej to największe centrum informacji naukowo-technicznej w regionie łódzkim. Doskonale łączy tradycję z nowoczesnością, regularnie poszerzając swe zasoby i modernizując usługi, aby sprostać oczekiwaniom i potrzebom społeczności akademickiej. Placówka znajduje się na terenie kampusu B Politechniki Łódzkiej.  Składa się z Biblioteki Głównej oraz bibliotek filialnych (Biblioteki Budownictwa i Architektury im. Jerzego Samujłły oraz Biblioteki Chemicznej im. Osmana Achmatowicza). Razem z bibliotekami zakładowymi, działającymi w instytutach i katedrach uczelni, tworzy system biblioteczno-informacyjny PŁ, który zapewnia dostęp do literatury niezbędnej do realizacji dydaktyki i prowadzenia prac naukowych w Uczelni.

W skład zbiorów wchodzi literatura naukowa z dyscyplin reprezentowanych w Uczelni i dziedzin pokrewnych, jak również dzieła o treści ogólnej. Księgozbiór drukowany jest rozmieszczony w systemie wolnego dostępu do półek. Część zbiorów została zdigitalizowana i znajduje się w Regionalnej Bibliotece Cyfrowej CYBRA. Ponadto udostępniany i archiwizowany jest dorobek naukowy pracowników w Repozytorium Publikacji Pracowników PŁ oraz w Repozytorium Otwartych Danych Badawczych PŁ.

Ważnym elementem działań biblioteki stało się tworzenie i rozwijanie zasobów elektronicznych, które odgrywają kluczową rolę w procesie kształcenia i prowadzenia badań. Biblioteka oferuje elektroniczne książki, czasopisma oraz bazy danych, zapewniając użytkownikom wygodny dostęp do niezbędnych informacji niezależnie od miejsca i czasu. Wyszukiwarka naukowa, zamieszczona na stronie biblioteki, przeszukuje większość udostępnianych zbiorów. Jednocześnie dodatkowe oprogramowanie linkuje do pełnych tekstów wyszukanych dokumentów.

W bibliotece są zapewnione dogodne warunki do pracy i nauki w czytelniach oraz obszarach wolnego dostępu do zbiorów. Do dyspozycji czytelników przeznaczone są stanowiska do pracy, komputery z dostępem do Internetu, skanery, kserografy, drukarki, drukarka 3D, książkomaty, urządzenia do samodzielnego wypożyczania książek, bezprzewodowa sieć EDUROAM oraz strefy relaksu.

W ramach jednostki działają agendy specjalne: Wydawnictwo i Księgarnia PŁ, a także Uczelniany Punkt Personalizacji. Znajduje się tutaj również galeria sztuki Biblio-ArtOśrodek Informacji Patentowej (do 31.12.2024 r.) i  Wypożyczalnia Międzybiblioteczna.

Treść (rozbudowana)
503
tys.
e-książek pełnotekstowych
82
bazy danych
58906
tytułów e-czasopism
104586
e-norm polskich pełnotekstowych
24103
tytuły w kolekcji PŁ w Cybrze
247140
wol. książek drukowanych
132645
wol. czasopism drukowanych

Stan na 31.12.2023