Przejdź do treści

Serwisy dla naukowców

Serwisy, z których korzystają naukowcy.

Zdjęcie poglądowe przedstawiające laptop.
Treść (rozbudowana)

Serwisy społecznościowe dla naukowców

ResearchGate

ResearchGate to bezpłatny, ogólnodostępny, a jednocześnie profesjonalny serwis dla naukowców i badaczy z całego świata, którzy korzystają z niego do dzielenia się badaniami oraz do odkrywania i omawiania badań.

ResearchGate pozwala na:

  • udostępnianie swoich publikacji w wersji pełnotekstowej
  • uzyskanie dostępu do milionów publikacji innych naukowców
  • nawiązywanie kontaktów i współpracę
  • poznanie statystyk np. liczby czytających i cytujących daną publikację.
0
Academia.edu

Academia.edu – platforma dla naukowców służąca do dzielenia się artykułami. Badacze umieszczają tam dane bibliograficzne swoich tekstów lub pliki gotowe do ściągnięcia.

Academia.edu pozwala na:

  • dzielenie się swoimi badaniami
  • monitorowanie analiz dotyczących wpływu własnych badań
  • śledzenie badań innych naukowców.
0
Figshare

Figshare to repozytorium przeznaczone dla badaczy, którzy w przyjazny i łatwy sposób chcą udostępnić swoje dane. Firma odpowiadająca za serwis specjalizuje się w tworzeniu najlepszego oprogramowania do bezpiecznego i trwałego przechowywania danych, zarządzania nimi oraz ich wizualizacji w niezawodny i skalowalny sposób. Twórcy repozytorium dążą do lepszego rozpowszechniania, wykrywalności i możliwości ponownego wykorzystania badań naukowych.

W serwisie można zamieszczać różnego rodzaju materiały:

  • pliki tekstowe
  • obrazy
  • pliki audio i wideo we wszystkich formatach.

Wszystkie materiały są umieszczane przez badaczy na licencji Creative Commons (CC0 lub CC BY dla zbiorów danych, CC BY dla pozostałych materiałów), dzięki czemu inni badacze mogą z nich korzystać w sposób otwarty.

0
LinkedIn

LinkedIn – portal społecznościowy, który zrzesza specjalistów wielu branż zarówno ze świata biznesu, jak i z instytucji naukowych. Portal ukierunkowany jest na nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów zawodowo-biznesowych oraz na propagowanie wiedzy.

Na profilu LinkedIn można udostępnić swoje portfolio.

0

Polskie serwisy naukowe

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI)

Ośrodek Przetwarzania Informacji to jednostka badawczo-rozwojowa zapewniająca dostęp do informacji o nauce polskiej poprzez publikację baz danych o instytucjach, projektach, publikacjach i konferencjach naukowych. Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.

Systemy informatyczne powstałe w OPI PIB

POL-on

Najbardziej obszerne repozytorium danych o polskiej nauce i szkolnictwie wyższym, w którym są także PBN (Polska Bibliografia Naukowa), POL-index (Polska Baza Cytowań) i ORPPD (Ogólnopolskie Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych). Więcej informacji o systemach POL-on i PBN w kolejnych zakładkach.


RAD-on (Raporty Analizy Dane)

Zintegrowana platforma informacyjna, która gromadzi, przetwarza i udostępnia informacje o szkolnictwie wyższym i nauce w Polsce.


OSF (Obsługa Strumieni Finansowania)

System do rejestrowania i obsługi wniosków o finansowanie nauki wpływających do MNiSW, NCN i NCBR.


ELA

System monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych.


JSA

Jednolity System Antyplagiatowy wykorzystywany do sprawdzenia prac dyplomowych pod kątem plagiatu. System jest udostępniany nieodpłatnie wszystkim uczelniom w Polsce.


NAWA

System Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej obsługuje wymianę akademicką i współpracę międzynarodową polskich uczelni, umożliwia składanie wniosków o stypendia naukowe oraz wspiera ocenę wniosków stypendialnych, wydawanie decyzji, podpisywanie umów i składanie raportów.

0
POL-on

POL-on to zintegrowany system informacji o nauce i szkolnictwie wyższym, który wspiera pracę departamentów resortu nauki, a także Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Gromadzi wszelkie dane o wszystkich polskich jednostkach naukowych. Są to informacje, do których publiczny dostęp wynika z ustaw i rozporządzeń ministerstwa właściwego ds. nauki.

Zbiera także informacje o laboratoriach, aparaturze badawczej i zbiorach bibliotecznych będących własnością uczelni oraz o przeprowadzanych przez uczelnie inwestycjach, realizowanych projektach naukowych, wydanych publikacjach, uzyskanych patentach czy o dokonaniach upowszechniających naukę.

Znaleźć tu można również wskaźniki ewaluacji uczelni. 

0
Polska Bibliografia Naukowa (PBN)

Polska Bibliografia Naukowa jest dostępna na stronie POL-on. Gromadzi informacje o dorobku polskich naukowców i polskich jednostek naukowych. Instytucje oraz użytkownicy indywidualni mogą prowadzić w PBN swoją bibliografię naukową.

Przechowuje katalog osób w oparciu o system POL-on, który zbiera dane o zatrudnieniu, a także o stopniach naukowych polskich naukowców.

Dodatkowo każdy zainteresowany może zalogować się w systemie i utworzyć rekord autora po podaniu swojego numeru PESEL. Tak utworzony rekord zostaje zapisany w systemie POL-on i może zostać uzupełniony o publikacje.

0
Nauka Polska

Nauka Polska – serwis zawierający najstarszą bazę danych Ośrodka Przetwarzania Informacji (prowadzona od 1990 roku).  Baza składa się z następujących modułów (przejście do konkretnej podbazy po wybraniu filtrów zaawansowanych w oknie wyszukiwarki na stronie głównej):

Instytucje

Informacje o instytucjach naukowych i badawczo-rozwojowych (państwowe i prywatne uczelnie, jednostki Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze), instytucjach i organizacjach wspomagających naukę (archiwa, biblioteki, muzea), organach administracji centralnej oraz instytucjach i organizacjach pozarządowych odpowiadających za kształt polityki naukowej państwa, towarzystwach, stowarzyszeniach naukowych i fundacjach działających na rzecz nauki.


Ludzie nauki

To informacja o polskich naukowcach (posiadających co najmniej stopień doktora), polskich uczonych za granicą, obcokrajowcach pracujących w polskich placówkach naukowych i badawczo-rozwojowych oraz o członkach Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, a także o promotorach i recenzentach polskich prac badawczych.


Prace badawcze (system SYNABA)

Dane o pracach naukowych i badawczo-rozwojowych, a także o pracach doktorskich i habilitacyjnych.


Konferencje naukowe, targi i wystawy

Informacje o imprezach organizowanych przez polskie instytucje związane z nauką.


Projekty archiwalne

To dane o projektach badawczych własnych i promotorskich, rozwojowych, zamawianych i celowych.

0
Platforma Otwartej Nauki

Platforma Otwartej Nauki to centrum kompetencji w zakresie otwartych modeli komunikacji naukowej i dystrybucji wiedzy, ośrodek oferujący rozwiązania i narzędzia umożliwiające wdrażanie tych modeli.

Platforma Otwartej Nauki stanowi także cyfrową kolekcję polskich publikacji naukowych. Udostępniane zasoby to polskie czasopisma i książki naukowe (Biblioteka Nauki) oraz różnego rodzaju prace naukowe – przede wszystkim artykuły – deponowane przez autorów (Repozytorium Otwartych Publikacji Naukowych OPEN).

0
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju to jednostka, której głównym zadaniem jest zarządzanie strategicznymi programami badań naukowych i pracami rozwojowymi mającymi wpływ na rozwój innowacyjności oraz realizacja tych programów i prac.

0
Narodowe Centrum Nauki

Narodowe Centrum Nauki – agencja wykonawcza, której zadaniem jest wspieranie działalności naukowej w zakresie badań podstawowych: prac eksperymentalnych lub teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów. Bez nastawienia na praktyczne zastosowanie czy użytkowanie rezultatów tych prac.

0
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP)

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej – niezależna i samofinansująca się polska instytucja pozarządowa typu non profit z siedzibą w Warszawie.

Realizuje swoje cele poprzez:

  • wspieranie wybitnych naukowców i zespołów badawczych
  • modernizację warsztatów badawczych we wszystkich dziedzinach nauki
  • wspomaganie innowacyjnych projektów
  • komercjalizację odkryć i wynalazków naukowych.

W czterech obszarach nauki przyznaje nagrodę za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, zwaną „polskim Noblem”. 

0