Przejdź do treści

Kalendarium Biblioteki PŁ

Kalendarium najważniejszych wydarzeń w historii Biblioteki Politechniki Łódzkiej.

Zdjęcie poglądowe przedstawiające kartę z kalendarza z wbitą czerwoną pineską.

1945

24 maja podpisano dekret o utworzeniu Politechniki Łódzkiej.

22 października powołano Komisję Biblioteczną, której celem było zorganizowanie biblioteki uczelnianej.

Pierwsza lokalizacja budynku przy placu Zwycięstwa 2.


1946

27 czerwca Senat PŁ zatwierdził pierwszy regulamin Biblioteki Głównej Politechniki Łódzkiej.


1947

Przeniesiono Bibliotekę – nowa lokalizacja przy ulicy Gdańskiej 155.


1948

Utworzono Czytelnię Wydziału Chemicznego.


1950

1 września dyrektorem został dr Stanisław Peliński.


1952

Czytelnię Wydziału Chemicznego przyłącza się do Biblioteki Głównej.


1957

Politechnika ma 82 biblioteki zakładowe. Zbiory w sieci bibliotecznej PŁ liczą ok. 45 tys. woluminów książek, 11 tys. woluminów czasopism oraz 9 tys. woluminów zbiorów specjalnych.

Po śmierci dyrektora Stanisława Pelińskiego Biblioteką kieruje Zofia Sokołowska.


1958

Zatwierdzono czterorooddziałową strukturę BG:

  • Dział Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów
  • Dział Udostępniania Zbiorów
  • Dział Bibliograficzno-Informacyjny
  • Oddział Czasopism.

W lipcu utworzono Dział Opracowania Zbiorów.

Irena Augustyniakowa została powołana na stanowisko kierującej i zarządzającej Biblioteką Główną PŁ.


1959

Przeniesienie Biblioteki na II piętro budynku Wydziału Włókienniczego (prawe skrzydło).


1960

Po raz pierwszy ukazuje się „Bibliografia dorobku piśmienniczego pracowników PŁ”.


1962

Zbiory Biblioteki liczą ok. 64 tys. woluminów książek, ok. 18 tys. woluminów czasopism i ok. 37 tys. woluminów zbiorów specjalnych.


1963

Mgr Jan Walewski zostaje dyrektorem.


1964

Biblioteka Chemiczna im. Osmana Achmatowicza – wcześniejsza Czytelnia Chemiczna – staje się pierwszą filią Biblioteki PŁ.


1969

Biblioteka włącza się w dydaktykę na uczelni poprzez prowadzenie szkolenia bibliotecznego.


1970

Biblioteka ma już 8 oddziałów.

Oferta dydaktyczna Biblioteki zostaje wzbogacona o seminarium z zagadnień obejmujących informację naukową.


1973

Zatrudnionych jest 45 bibliotekarzy. Zbiory Biblioteki liczą ok. 135 tys. woluminów książek i czasopism oraz ok. 207 tys. woluminów zbiorów specjalnych.


1974

Dyrektorem została dr Jadwiga Przygocka.


1975

Utworzono dwie filie: Bibliotekę Budownictwa i Architektury (początkowo Biblioteka Wydziału Budownictwa Lądowego) oraz Bibliotekę Beletrystyczną, zorganizowaną w 1952 roku przy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Łódzkiej.


1976

Powstaje Biblioteka Chemii Spożywczej.


1978

Biblioteka przystępuje do współdziałania w ramach programu SINTO (System Informacji Naukowej, Technicznej i Organizacyjnej) z Centralną Biblioteką Rolniczą oraz Biblioteką Główną Politechniki Wrocławskiej (w latach 90. zaniechano współpracy).


1981

Brakuje miejsca w pomieszczeniach Biblioteki Głównej PŁ (budynek Wydziału Włókiennictwa). Zbiory dotyczące budownictwa lądowego, chemii spożywczej i elektrotechniki zaczyna się udostępniać w agendach Biblioteki na właściwych wydziałach.


1982

Powstaje Biblioteka Elektrotechniki.


1984

Zatwierdzono Regulamin organizacyjny Biblioteki Głównej PŁ. Działalność zakończyła Komisja Biblioteczna, a w jej miejsce powołano Radę Biblioteczną.

Obchody 40. urodzin Biblioteki. Odbyła się naukowa sesja rocznicowa pt. „Biblioteczna sieć uczelniana i jej udział w realizacji procesu dydaktycznego i naukowego Politechniki Łódzkiej w latach 1945-1983” (Prace Biblioteki Głównej Politechniki Łódzkiej nr 23), Łódź – Konopnica,13-15 września 1984.


1986

Początki komputeryzacji.


1987

Zbiory Biblioteki liczą ok. 240 tys. woluminów książek, ok. 95 tys. woluminów czasopism  oraz ok. 153 tys. woluminów zbiorów specjalnych.


1988

Nowym dyrektorem została mgr Czesława Garnysz.


1989

Pierwszy raz wydano komputerowo opracowaną „Bibliografię dorobku piśmienniczego pracowników PŁ” (za rok 1988).


1992

Instalacja systemu LECH BMS, pozwalającego na budowanie katalogu, wyszukiwanie oraz rejestrację wypożyczania książek.


1993

Początki komputeryzacji filii BG. Rozpoczęcie komputerowej rejestracji wypożyczeń.


1994

Przyłączenie do Internetu. Złożenie Projektu Automatyzacji Szkół Wyższych w Łodzi do amerykańskiej Fundacji Andrew W. Mellona.


1995

Otwarcie czytelni czasopism retrospektywnych oraz nowych magazynów wydawnictw ciągłych.

Fundacja A. Mellona przyznała wsparcie finansowe.

Uczelnia ufundowała Bibliotece okablowanie pod sieć lokalną Ethernet.

W ramach obchodów 50-lecia Politechniki Łódzkiej Biblioteka zorganizowała seminarium „Zmiana miejsca i roli biblioteki w uczelni technicznej jako efekt przeobrażeń w nauce, technice i gospodarce" Łódź – Konopnica, 20-22 września 1995.


1996

Wdrożenie nowego systemu bibliotecznego HORIZON i wprowadzenie nowego formatu danych – USMARC, który wymaga znajomości sposobu wypełniania ok. 100 pól dla skatalogowania jednej książki.


1997

Działa strona WWW biblioteki pod adresem http://bg.p.lodz.pl oraz „Lista dyskusyjna BIPOL-L”.


1998

Zamknięcie katalogów kartkowych i rozpoczęcie wypożyczeń w systemie HORIZON.
Wprowadzono nowoczesne plastikowe karty użytkownika.


1999

Biblioteka otrzymała od Chemical Abstract Service honorowy tytuł „CAS Signature Library” wraz z jubileuszową tablicą. Wyróżnienie zostało przyznane za zgromadzenie pełnego zasobu czasopisma „Chemical Abstracts” od pierwszego numeru z 1918 roku.


2000

Uruchomiono System Automatyzacji Bibliotecznej Informacji Naukowej – SABINA pozwalający na scentralizowane udostępnianie usług oraz sieciowych baz CD-ROM Biblioteki Głównej PŁ za pomocą serwera Microsoft Windows NT TSE i oprogramowania Metaframe firmy Citrix. Ze względów licencyjnych dostęp możliwy był jedynie z sieci uczelnianej PŁ.

Otworzono kolejną filię – Bibliotekę Mechaniki.


2001 

Od nowego roku akademickiego czytelnicy składają zamówienia komputerowo.

W dniach 15-17 maja odbył się I Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki organizowany przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe. Biblioteka wzięła w nim udział (w bloku: Informatyka w nauce, sztuce i życiu codziennym).


2002

Przeprowadzka Biblioteki do nowego, wyremontowanego, zabytkowego i nowocześnie wyposażonego gmachu przy ul. Wólczańskiej 223. Otwarcie dla czytelników nastąpiło 23 września.

Rozpoczęto drukowanie inwentarzy książek i wydawnictw specjalnych z systemu Horizon.

Zbiory Biblioteki liczą ok. 278 tys. woluminów książek, ok. 120 tys. woluminów czasopism oraz ok. 203 tys. woluminów zbiorów specjalnych.

Uruchomiono zdalne zamawianie książek przez Internet (umożliwia to SABINA).


2003

W budynku Biblioteki na wszystkich kondygnacjach pojawiły się ogólnodostępne kserografy samoobsługowe.

Otwarto dla czytelników magazyn księgozbioru naukowego na II piętrze oraz magazyny czasopism na parterze.

Zwiększyła się liczba komputerów dostępnych dla użytkowników z PŁ – pojawiły się one również poza pracowniami komputerowymi: w przestrzeniach czytelni i magazynów otwartych.

Wydawnictwa PŁ wzięły udział w jubileuszowych X Krajowych Targach Książki Akademickiej ATENA w Warszawie, odbywających się na Politechnice Warszawskiej w latach 1994–2009 (Wydawnictwa PŁ uczestniczyły w nich jako wystawca od 1996 roku).


2004 

Dyrektorem Biblioteki został Błażej Feret (do X 2017 roku).

BGPŁ w dniach 23-25 czerwca zorganizowała międzynarodową konferencję „Polskie biblioteki akademickie w Unii Europejskiej”.

Biblioteka podjęła też czynną współpracę z NUKAT-em (Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny) związaną ze współkatalogowaniem, tym samym w centralnym katalogu zaczęły się pojawiać opisy bibliograficzne utworzone w BGPŁ.

Rozpoczęto wdrażanie projektu „Elektroniczne Zasoby Biblioteki Głównej PŁ”, polegającego na archiwizacji wybranych materiałów bibliotecznych poprzez digitalizację w celu zarówno ich ochrony przed dalszym zniszczeniem, jak i efektywniejszego oraz łatwiejszego udostępniania.

W ramach ww. projektu przystąpiono również do tworzenia Elektronicznej Biblioteki Dydaktycznej BGPŁ – wytypowano skrypty do digitalizacji, przygotowano projekt umowy z autorami oraz rozpoczęto digitalizację zbiorów i tworzenie zasobów elektronicznych.

Wprowadzono nowy wzór karty bibliotecznej z paskiem magnetycznym na rewersie, dzięki czemu po naładowaniu karty można było nią płacić za odbitki w kserografach samoobsługowych.


2005

Rozpoczęto umieszczanie zasobów elektronicznych na platformie dLibra. Od tego czasu zdigitalizowane zbiory prezentowano w Internecie w Bibliotece Cyfrowej Politechniki Łódzkiej (eBiPoL).

Od końca kwietnia na terenie głównego budynku Biblioteki działa bezprzewodowa sieć lokalna z dostępem do Internetu (Wireless Hot@Spot).

Dzięki skrzynkom zwrotów od listopada czytelnicy mogą oddawać książki poza godzinami pracy Biblioteki.


2006

W dniu 14 czerwca 2006 roku Senat Politechniki Łódzkiej uchwalił Statut Politechniki Łódzkiej. Zgodnie z § 32 tego Statutu jednostka o dotychczasowej nazwie Biblioteka Główna Politechniki Łódzkiej nosi nazwę Biblioteka Politechniki Łódzkiej.

BPŁ zorganizowała w dniach 19-21 czerwca drugą ogólnopolską konferencję „Biblioteki XXI wieku, czy przetrwamy?”, z udziałem gości zagranicznych.


2007

Od kwietnia działa serwer HAN (Hidden Automatic Navigator), który pozwala pracownikom, doktorantom i studentom PŁ (mającym ważną kartę biblioteczną) na bezpłatne korzystanie z dowolnego komputera z większości elektronicznych zasobów informacji dostępnych w BPŁ.

Od sierpnia system biblioteczny Horizon działa w nowszej wersji: ma atrakcyjniejszy interfejs, umożliwia zamawianie książek przez Internet i ich samodzielne przedłużanie.

W listopadzie w Bibliotece Głównej, na I piętrze, odbyła się wystawa fotografii „Przyłapani na czytaniu”. Wystawa cieszyła się dużym powodzeniem, wobec tego zdecydowano o utworzeniu w Bibliotece galerii o nazwie Galeria Biblio-Art i zlokalizowaniu jej w pomieszczeniach na I piętrze. Od tej pory w Galerii cyklicznie organizowane są ekspozycje.

W wersji cyfrowej dostępna jest wystawa jubileuszowa „Pięć lat Biblioteki Głównej Politechniki Łódzkiej w nowym gmachu 2002-2007”, dotycząca historii gmachu przy ul. Wólczańskiej 223, oparta na materiałach wyszukanych w łódzkim Archiwum Państwowym.

Biblioteka Politechniki Łódzkiej zaczyna współtworzyć ogólnopolską Bazę Zawartości Polskich Czasopism Technicznych BazTech.

Przystąpiono również do współpracy przy tworzeniu portalu polskich zasobów sieciowych w zakresie nauk technicznych BazTOL.


2008

W dniach 25-27 czerwca Biblioteka Politechniki Łódzkiej zorganizowała trzecią ogólnopolską konferencję „Biblioteki w procesie dydaktycznym i badaniach naukowych”.

Elektroniczne Legitymacje Studenckie wydawane są wszystkim studentom pierwszego roku, a wyznaczeni pracownicy Biblioteki pracują przy wytwarzaniu i wydruku ELS dla całej uczelni. ELS staje się kartą biblioteczną dzięki elektronicznej rejestracji w systemie bibliotecznym Horizon. Studenci nie muszą zapisywać się do Biblioteki, od razu są jej użytkownikami. Przy okazji zmienił się sposób logowania do systemu na numer indeksu/dowodu osobistego i numer PESEL.


2009

Na początku roku Biblioteka zyskała 6 w pełni wyposażonych stanowisk dla czytelników niepełnosprawnych – niewidomych, słabowidzących i niepełnosprawnych ruchowo. Mogą z nich korzystać wszyscy potrzebujący, bez konieczności zapisu do Biblioteki.

W kwietniu  Wydawnictwa PŁ zostały uhonorowane nagrodą Złoty Ekslibris Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi w kategorii NAJLEPSZA KSIĄŻKA O ŁODZI za wydanie publikacji „Zarys dziejów geodezji w Łodzi” Mariana Czochańskiego, Tadeusza Kośki i Grzegorza Kowalskiego.

We wrześniu ukazała się drukiem książka „Biblioteka Politechniki Łódzkiej. Ponad 60 lat historii” autorstwa długoletniej dyrektor Biblioteki Czesławy Garnysz.


2010

Decyzją władz uczelni od początku roku Biblioteka Chemii Spożywczej (BCS) ma nową nazwę – Biblioteka Biotechnologii i Nauk o Żywności (BBNŻ).

W końcu lutego powstało Repozytorium Politechniki Łódzkiej CYRENA (CYfrowe REpozytorium NAuki). Główne cele projektu to: udostępnianie wyników badań w różnej postaci oraz archiwizacja szeroko pojętego dorobku naukowego macierzystej uczelni.
Repozytorium ma charakter półotwarty, materiały w nim deponowane są dostępne (dla wszystkich użytkowników Internetu) zarówno w pełnym tekście, jak i z pewnymi ograniczeniami dostępu, przeglądania i pobierania.

Dyrektor Biblioteki PŁ Błażej Feret zostaje Bibliotekarzem Roku Województwa Łódzkiego.

W dniach 15-17 czerwca odbyła się zorganizowana przez Bibliotekę Politechniki Łódzkiej czwarta konferencja „Biblioteka w kryzysie czy kryzys w bibliotece?”.

Likwidacja pracowni komputerowej na parterze (pok. 3) od września. Zapisy czytelników odbywają się w Pracowni Komputerowej Naukowej (III p., pok. 306), komputery dla czytelników znajdują się w Czytelni Czasopism (parter), Magazynie Otwartym (II p.), czytelniach (III p., pok. 307) oraz Pracowni Komputerowej Naukowej (III p., pok. 306).

Od 1 października w ramach struktury Biblioteki powołano Centrum WIKAMP – Wirtualny Kampus Politechniki Łódzkiej (działał do 30 czerwca 2017 roku, kiedy to powołano Centrum E-Learningu PŁ).

Od listopada przestrzeń do pracy własnej i grupowej z dostępem do Internetu (można mieć przy sobie kurtkę, plecak i kanapki) powiększyła się o salonik biblioteczny „LUZIK” (pok. 3, na parterze). Salonik pozwala na pełny luz oraz zapewnia sporo miejsca do pracy i wypoczynku.


2011

Od lipca w Bibliotece bezprzewodowy dostęp do Internetu jest już wyłącznie szyfrowany (w budynku głównym wyłączono otwartą sieć bezprzewodową): komputery przenośne mają dostęp do Internetu poprzez sieć bezprzewodową Wi-Fi w ramach EDUROAM (z dostępem wymagającym certyfikatu).

Reorganizacja w Bibliotece – przygotowanie księgozbioru do otwarcia magazynów i utworzenia obszarów wolnego dostępu do zbiorów. Od 4 lipca do 19 września w katalogu komputerowym zablokowano funkcję zamawiania (nie było wypożyczeń z Biblioteki Głównej), a I i II piętro Biblioteki zamknięto dla użytkowników. Wszyscy pracownicy BPŁ brali udział w pracach magazynowych, związanych z przeklasyfikowaniem, ponownym oznaczeniem i przestawianiem książek.

Od 2 listopada 2011 w BPŁ funkcjonuje obszar wolnego dostępu do zbiorów drukowanych na 4 kondygnacjach budynku głównego: czytelnia i magazyn otwarty czasopism (parter), magazyny otwarte książek (I i II piętro), Czytelnia Główna (III piętro).

W związku z tym zmieniony został tryb elektronicznego zamawiania książek. W godzinach otwarcia Biblioteki książki należało wyszukać samodzielnie na półkach i wypożyczać przy pomocy tzw. selfchecków (urządzenia do samodzielnego wypożyczania) lub za pośrednictwem Wypożyczalni na I piętrze. Poza godzinami pracy Biblioteki aktywne było zamawianie elektroniczne przez katalog Biblioteki Głównej PŁ (w godz. 20.00-7.00 oraz w weekendy i święta). Odbiór książek odbywał się w Wypożyczalni po godz. 9.00 kolejnego dnia pracy Biblioteki.

Od roku akademickiego 2011/2012 szkolenie biblioteczne (dotąd prowadzone w formie wykładów) realizowane jest w formie e-learningu na platformie WIKAMP i decyzją Prorektora ds. Kształcenia Politechniki Łódzkiej dr hab. inż. Krzysztofa Jóźwika jest obowiązkowe na Politechnice Łódzkiej dla wszystkich studentów 1. roku studiów I i II stopnia, zarówno stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Studenci, którzy zaliczyli kurs w terminie, otrzymują wpis do elektronicznej karty przedmiotu w systemie Wirtualny Dziekanat.


2012

Uruchomienie Łódzkiej Regionalnej Biblioteki Cyfrowej CYBRA, w której znajdują się zeskanowane dokumenty lub materiały typu „digital born” następujących bibliotek łódzkich uczelni i instytucji: Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Medycznego, Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera, Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera.

W dniach 13-15 czerwca odbyła się zorganizowana przez Bibliotekę Politechniki Łódzkiej piąta konferencja „Znaczenie i badania jakości w bibliotekach”.

W czasie wakacji wprowadzono system biblioteczny SYMPHONY i 10 września udostępniono nowy katalog. Od października zaczął obowiązywać nowy regulamin.

Czytelnicy BPŁ wzięli udział w konkursach Knovela 2012 i w obydwu zdobyli nagrody.


2013

Dnia 8 stycznia odbyło się uroczyste odsłonięcie rzeźby zatytułowanej „Bookłażan”. Swą nazwę kilkumetrowy monument zawdzięcza podobieństwu do tropikalnego warzywa, zwanego inaczej oberżyną lub gruszką miłosną. Ważąca tonę rzeźba, której metalowe „korzenie” sięgają głęboko w ziemię, została ustawiona przed wejściem do Biblioteki PŁ.

W dniach 17 i 18 stycznia Biblioteka wzięła udział w Targach Edukacyjnych oraz Drzwiach Otwartych w Politechnice Łódzkiej (parter Wydziału Elektrycznego, budynek A10), podczas których pracownicy BPŁ rozdawali informatory i ulotki, a także gadżety (maskotki, kubki, długopisy, smycze itp.).

W styczniu Wydawnictwa Uczelniane zostały agendą specjalną Biblioteki Politechniki Łódzkiej.

Bibliotekarze z Biblioteki PŁ wzięli udział w XVI Łódzkich Targach Edukacyjnych, które odbyły się 14-16 marca w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym MTŁ. Na stoisku Politechniki Łódzkiej udzielali informacji na temat studiowania na uczelni, rekrutacji, kierunków studiów itp.

Na platformie WIKAMP pojawiły się dwa nowe kursy online, adresowane do studentów, doktorantów oraz pracowników naukowych: „Metodologia i narzędzia do wyszukiwania literatury polskiej i zagranicznej wspierającej proces dydaktyczny i badania naukowe” oraz „Analiza bibliometryczna dorobku naukowego”. W czasie szkoleń można było nauczyć się wyszukiwania literatury w polskich i zagranicznych źródłach informacji oraz poznać metody i narzędzia wykorzystywane do analizy cytowań publikacji.

W dniach 14-15 maja w ramach zawartego porozumienia o współpracy w Bibliotece Politechniki Krakowskiej odbyło się II Seminarium naukowo-dydaktyczne bibliotek trzech politechnik: lwowskiej, łódzkiej i krakowskiej. Tematem seminarium była „Promocja biblioteki w środowisku uczelni”.

Bibliotekarze z Biblioteki PŁ wzięli udział w siódmej edycji Salonu Maturzystów Perspektywy 2013 na Politechnice Łódzkiej (Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, ul. Stefanowskiego 18/22). Salon był częścią kampanii informacyjnej dla maturzystów, prowadzonej we wrześniu w szesnastu miastach Polski.

Od 1 października w Bibliotece rozpoczęła się reorganizacja – część oddziałów przestała istnieć, część została przekształcona, większość zmieniła nazwy. Zlikwidowano też pracownię komputerową z pok. 306.
Struktura BPŁ od października 2013 roku.


2014

W maju Wydawnictwa Uczelniane po raz pierwszy brały udział w Targach Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA. Była to 8 edycja targów, które miały miejsce na Stadionie Narodowym w Warszawie.

W dniu 23 maja zorganizowano pierwsze spotkanie autorskie w ramach Przedsionka Literackiego.

Od 23 do 25 czerwca w Łodzi i Rogowie odbywała się szósta konferencja „Rozmowy o bibliotekach”.

Według danych na 31 grudnia 2014 roku Biblioteka umożliwia dostęp do: 180 760 tytułów książek elektronicznych, 7156 tytułów czasopism elektronicznych, 68 baz danych, 557 innych zbiorów elektronicznych (np. patenty w wersji elektronicznej). Częścią zasobów elektronicznych są również materiały zdigitalizowane przez Bibliotekę (ogółem 6719 tytułów).


2015

W marcu Wydawnictwa Uczelniane prezentowały publikacje Politechniki Łódzkiej na Krajowych Targach Książki Naukowej we Wrocławiu.

Ośrodek Informacji Patentowej Biblioteki PŁ we współpracy z innymi instytucjami zorganizował Seminarium PolBit pod hasłem „Ochrona własności intelektualnej – informacja patentowa. Usługi oferowane przez centra PATLIB” w dniach 24-25 marca.

W dniu 9 maja spod Biblioteki wyruszyli rowerzyści biorący udział w imprezie „Odjazdowy Bibliotekarz”.

Pisarz fantasy Andrzej Sapkowski 21 maja był gościem Przedsionka Literackiego.

Dzień Dziecka w Bibliotece Politechniki Łódzkiej.

W dniu 12 czerwca odbyła się również 50 jubileuszowa wystawa w Galerii Biblio-Art.

W sierpniu zakończono tworzenie „Bibliografii dorobku piśmienniczego pracowników Politechniki Łódzkiej”.

W dniu 9 października ogłoszono konkurs „Biblioteka z wyobraźnią” na aranżację przestrzeni użytkowej Biblioteki PŁ. Konkurs adresowany był do studentów studiów magisterskich Zakładu Projektowania Wnętrz w Instytucie Architektury i Urbanistyki Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej. Celem projektu było nadanie nowego oblicza tradycyjnym  funkcjom biblioteki (magazynowania, udostępniania zbiorów i świadczenia usług) oraz  wprowadzenie nowych funkcji wskazanych przez uczestników konkursu.

Biblioteka obchodziła 70. urodziny: na obchody wybrano dzień 22 października 2015 roku, czyli 70. rocznicę powołania Komisji Bibliotecznej, której celem było zorganizowanie biblioteki uczelnianej. Z tej okazji przygotowany był konkurs i wystawa na parterze Biblioteki, obejmująca m.in. kolaż zdjęć pracowników Biblioteki oraz kalendarium.

W listopadzie Wydawnictwa Uczelniane wzięły udział – obok wystawców z największych ośrodków akademickich w Polsce – w 19. Poznańskich Dniach Książki nie tylko Naukowej.

Biblioteka zaangażowała się w imprezę promującą wyjazdy studentów na studia zagraniczne w ramach programu Erasmus+. Oddział Promocji i Informacji przygotował wystawę „Geografia studiowania”, która podczas Erasmus Mobility Week (23-27 listopada 2015) ustawiona była na parterze w Bibliotece Głównej.

Działalność promocyjna i informacyjna Biblioteki została rozszerzona o nowe media społecznościowe: 3 grudnia zostały utworzone konta na Twitterze i Instagramie.


2016

W dniu 18 stycznia miało miejsce otwarcie nowej Czytelni Czasopism w Bibliotece Budownictwa i Architektury. Czytelnia zagwarantowała wolny dostęp do 68 tytułów czasopism polskich i 24 tytułów zagranicznych. Dla czytelników przygotowano 4 stanowiska komputerowe, skaner A3 i drukarkę laserową.

Ponadto 18 stycznia BPŁ wysłała newsletter w nowej odsłonie – zrezygnowano w nim z listy dyskusyjnej BIPOL-L (oficjalnie 20 kwietnia lista została zamknięta) i wykorzystano platformę FreshMail do przygotowania profesjonalnie wyglądającego, zautomatyzowanego newslettera. Od tego dnia, w każdy poniedziałek o 8.00 rano, newsletter wysyłano zarejestrowanym użytkownikom.

Po raz pierwszy w Bibliotece zorganizowano oficjalnie obchody Światowego Dnia Kota: przygotowano plakat ze zdjęć kotów pracowników BPŁ i zbierano karmę na rzecz podopiecznych Fundacji Kocia Mama.

W związku z trwającym od października konkursem na nową aranżację wnętrz Biblioteki „Biblioteka z wyobraźnią” uruchomiono głosowanie dla pracowników i studentów PŁ. Można było nie tylko obejrzeć wszystkie prace konkursowe, ale również na platformie WIKAMP oddać głos na najlepszą z nich. Konkurs uroczyście podsumowano i wręczono nagrody laureatom 22 marca.

W Rogowie 23-25 czerwca odbyła się siódma konferencja „Rozmowy o bibliotekach”.

Latem przeprowadzono remont w Czytelni Czasopism i w Wydawnictwach. Nastąpiła zmiana kolorystyki wnętrz na biało-szaro-pomarańczową.

W dniu 2 grudnia Bibliotece Budownictwa i Architektury uroczyście nadano imię doc. dr hab. inż. arch. Jerzego Samujłły (twórcy kierunku architektura na PŁ).


2017

Ruszył PLUM – projekt wzajemnego wypożyczania książek z bibliotek Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Oferta jest dostępna bezpłatnie dla wszystkich studentów, doktorantów i pracowników PŁ oraz UMED.

Od czerwca działa nowa strona WWW Biblioteki (stworzona w systemie zarządzania treścią Joomla).

W dniu 20 lipca Biblioteka PŁ wraz z Ośrodkiem Informacji Patentowej uruchomiła na platformie WIKAMP kurs e-learningowy Ochrona własności przemysłowej. Kurs adresowany jest do pracowników, doktorantów i studentów Politechniki Łódzkiej oraz innych osób zainteresowanych tematyką ochrony własności przemysłowej.

W listopadzie odbyły się pierwsze szkolenia w ramach projektu Dydaktyka 2.0, skierowanego do nauczycieli akademickich Politechniki łódzkiej, do którego włączyła się Biblioteka w module „Zarządzanie informacją”.

Obchodziliśmy jubileusz 10-lecia Galerii Biblio-Art. Z tej okazji 20 grudnia odbyła się wystawa jubileuszowa, na której zostały zaprezentowane prace twórców indywidualnych od 2007 do 2017 roku.

Od 1 listopada mgr inż. Błażej Feret przestał pełnić funkcję dyrektora Biblioteki PŁ.


2018

Od 31 stycznia decyzją JM Rektora Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Sławomira Wiaka dyrektorem BPŁ została mgr Elżbieta Skubała.

W sierpniu zakończono prace związane z przejęciem książek z likwidowanych bibliotek PŁ w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Papiernictwa.

Od 1 listopada trzecie piętro budynku przestało być częścią Biblioteki Głównej i zostało przydzielone Uczelnianemu Centrum Informatycznemu PŁ.


2019

Od 1 stycznia dr inż. Adam Lenic pełnił funkcję drugiego zastępcy dyrektora Biblioteki.

W kwietniu pracownicy BPŁ włączyli się do akcji Skrzynka Domni-Bezdomni. Był to projekt realizowany w ramach Centrum Innowacji Społecznych UŁ. Miał na celu ułatwianie ludziom „bez domu” wychodzenie z bezdomności, a także pomoc w realizacji podstawowych potrzeb na drodze do życiowej stabilizacji. Skrzynka stanowiła pewnego rodzaju „łącznik” pomiędzy tymi, którzy pozostają w trudnej sytuacji życiowej „bez domu”, a tymi, którzy chcą pomóc, wrażliwymi na drugiego człowieka „domnymi”. Za pomoc pracownicy BPŁ otrzymali podziękowanie od organizatorów.

W dniach 12-14 czerwca odbył się I Kongres Biblioteka Szkół Wyższych, zorganizowany przez Bibliotekę PŁ, Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu, Bibliotekę Uniwersytetu Łódzkiego, Centrum Informacyjno-Biblioteczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Wyższe Szkoły Bankowe oraz Stowarzyszenie EBIB. Udział w kongresie wzięło prawie 170 osób.

Od czerwca Biblioteka w ramach programu NAWA Welcome to Poland realizowała projekt Welcome TULbox „Wsparcie zdolności organizacyjnych i kwalifikacji kadry administracji Politechniki Łódzkiej w zakresie obsługi zagranicznych studentów i kadry akademickiej”.


2020

Biblioteka Budownictwa i Architektury obchodziła jubileusz 50-lecia funkcjonowania.

W lutym władze dwóch wydziałów PŁ podjęły decyzję o likwidacji bibliotek: Biblioteki Biotechnologii i Nauk o Żywności (zbiory po selekcji zostały przekazane do Biblioteki Głównej) oraz Biblioteki Elektrotechniki (zbiory po selekcji zostały przekazane do Biblioteki Mechaniki).

W dniu 24 listopada odbyło się V seminarium z cyklu Otwieranie nauki – praktyka i perspektywy pt. „Naukowcy, bibliotekarze i wydawcy w poszukiwaniu wspólnej drogi do otwartej nauki". Seminarium zorganizowano we współpracy z Interdyscyplinarną Szkołą Doktorską PŁ oraz firmą Elsevier. Ze względu na pandemię spotkanie odbyło się online.


2021

Od 1 października uruchomiono nowy katalog, a stary (e-Library) został zamknięty.

W grudniu wdrożono w Bibliotece rozwiązanie RFID. Nowe zabezpieczenie zbiorów pozwala efektywniej zarządzać placówką, ułatwia pracownikom wykonywanie procesów bibliotecznych i czyni z BPŁ miejsce bardziej przyjazne dla czytelnika.


2022

Od marca działają dwa książkomaty. Książki można  odbierać i zwracać w książkomatach znajdujących się przy wejściu do gmachu Biblioteki Głównej PŁ oraz przy budynku Alchemium.


2023

W związku z przejściem na emeryturę  dyrektor Elżbiety Skubały w lutym obowiązki dyrektora przejął dr inż. Adam Lenic.

W wyniku reorganizacji zbiory Biblioteki Beletrystycznej  zostały włączone do księgozbioru Biblioteki Głównej.

W marcu funkcje zastępców dyrektora objęły dr inż. Małgorzata Rożniakowska-Kłosińska oraz mgr Agnieszka Sobolewska.

Kolegium Dziekańskie Wydziału Mechanicznego podjęło decyzję o likwidacji Biblioteki Mechaniki (zbiory po selekcji zostały przekazane do Biblioteki Głównej).

BPŁ współorganizuje VII Seminarium „Otwieranie Nauki: Praktyka i Perspektywy” pod hasłem „Wartość Open Science”, które odbyło się w Łodzi 10-11 października.


2024

W wakacje przeprowadzono skontrum książek w Bibliotece Głównej.

We wrześniu zrezygnowano z serwera HAN – zdalny dostęp do baz możliwy jest tylko za pośrednictwem VPN.

Na koniec września uruchomiono nową stronę internetową BPŁ pod starym adresem WWW.