Poniżej znajdują się zasady opracowania bibliografii i przypisów.
Podstawowe zasady opracowania bibliografii:
- informacje zawarte w opisie bibliograficznym powinny jednoznacznie identyfikować cytowany dokument
- dane powinny być przejęte z cytowanego dokumentu
- we wszystkich opisach bibliograficznych należy stosować jednolity styl, format i interpunkcję
- elementy opisu bibliograficznego charakteryzujące publikację muszą być podane w języku publikacji
- elementy uzupełniające opis bibliograficzny – skróty i oznaczenia, np. redaktorów, wydania, tomu, stron – powinny być podane w języku przygotowywanej pracy dyplomowej
- w przypadku dokumentów online, które mogą ulec zmianie, należy dodać datę dostępu do dokumentu (datę skorzystania z dokumentu)
- opisy bibliograficzne powinny być uporządkowane alfabetycznie
- opisy dokumentów, które są zapisane alfabetem niełacińskim należy przetransliterować zgodnie z tabelą Transliteracji znaków cyrylickich – plik PDF (4,1 kB).
Przy sporządzaniu bibliografii pomocna będzie norma PN-ISO 690:2012. Informacja i dokumentacja. Wytyczne opracowania przypisów bibliograficznych i powołań na zasoby informacji.
Wymogi dotyczące tworzenia wykazu literatury (bibliografii) i odwołań do źródeł (przypisów) określa Załącznik nr 10 do Zarządzenia nr 75/2022 Rektora Politechniki Łódzkiej z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie Regulaminu dyplomowania oraz Procedury antyplagiatowej prac dyplomowych w Politechnice Łódzkiej.
Link do Załącznika nr 10 i wyciąg z niego znajduje się w zakładce Redagowanie pracy dyplomowej, w części zatytułowanej „Wymagania dotyczące postaci, formatu i tekstu pracy”.