Bibliometria jest zbiorem metod statystycznych i matematycznych stosowanych do analizy piśmiennictwa naukowego. W praktyce akademickiej to ważna nauka, realizowana poprzez analizę bibliometryczną w określonych bazach danych i pozwalająca na porównywanie dorobku naukowego autorów i instytucji przy pomocy szeregu wskaźników, punktacji i narzędzi.
Wskaźniki i punktacje
Bazy referencyjne
Bibliograficzne bazy danych odgrywają ogromną rolę w procesie rozwoju nauki. Nowoczesne technologie informatyczne, umożliwiające wielokierunkowe wyszukiwania, zapewniają szybkość w pozyskiwaniu informacji. Bazy stanowią gwarancję wiarygodności danych oraz są niezbędną częścią warsztatu naukowego osób prowadzących badania.
Część baz ma charakter otwarty, co oznacza, że udostępnia swoje zasoby nieodpłatnie i bez żadnych warunków. Pozostałe to bazy zamknięte, komercyjne – dostępne po wykupieniu prenumeraty – takie jak Web of Science czy Scopus.
Wykazy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Wykazy czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych oraz wydawnictw monografii naukowych pojawiają się na stronie Ministerstwa w komunikatach. Obejmują czasopisma, które są uwzględniane przy ocenie parametrycznej placówek naukowych, uczelni, instytutów, jednostek badawczo-rozwojowych finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ocenie parametrycznej uwzględniany jest dorobek naukowy jednostki m.in. na podstawie liczby punktów przyznanych publikacjom, których autorami są pracownicy danej jednostki.
Komunikat z 05.01.2024 roku – Wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.