Przejdź do treści

Wolny dostęp do zbiorów

W Bibliotece Głównej PŁ zbiory drukowane znajdują się na trzech kondygnacjach w strefach wolnego dostępu. Można więc swobodnie wędrować między regałami i wybierać z półek publikacje do wypożyczenia. Książki uporządkowaliśmy wg działów Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej (UKD). Oznaczenie działu (np. 66.01/.09) to początek sygnatury, która umożliwia znalezienie książki na półce.

Treść (rozbudowana)
Parter

Sygnatury od 001 do 1/17.

Umieściliśmy tu m.in. takie dziedziny, jak informatyka, filozofia, psychologia, zarządzanie.

Jeśli macie ochotę na powieść, poezję, literaturę popularnonaukową, szukajcie regałów oznaczonych określeniem BELETRYSTYKA. Osobny regał przeznaczyliśmy na książki o Łodzi.

Marzycie o podróżach, chcecie zaplanować wyjazd? W czytelni znajdziecie regał z przewodnikami turystycznymi. Stoją tu też encyklopedie i słowniki oraz czasopisma bieżące. Czasopisma z lat ubiegłych znajdują się w magazynie czasopism, czasowo wyłączonym ze strefy wolnego dostępu.

Na parterze znajdziecie też kilka nowych, zacisznych kącików do nauki i wypoczynku.

0
I piętro

Sygnatury od 303/308 do 63/64.

W części tuż za wypożyczalnią znajdziecie matematykę, fizykę i chemię, a także nauki społeczne.

Nieco dalej (drugie z pomieszczeń wolnego dostępu) są jeszcze książki z chemii. Ponadto umieszczono tu publikacje dotyczące: geologii, metrologii, biologii, biotechnologii, zdrowia, inżynierii – techniki w ogólności, silników, elektrotechniki, silników cieplnych, pneumatyki, chłodnictwa, obróbki skrawaniem, inżynierii lądowej, techniki środków transportu, rolnictwa, leśnictwa, gastronomii i hotelarstwa.

Przed wejściem do wypożyczalni i strefy wolnego dostępu znajduje się duża przestrzeń z biurkami i kanapami. Można się tam pouczyć i odpocząć.

0
II piętro

Sygnatury od 654/657 do 93/94.

Poszukujący norm powinni udać się na ten poziom. Obok norm zlokalizowana jest również spora przestrzeń przeznaczona do nauki i wypoczynku.

Dalej znajdziecie regały z książkami na temat maszyn do reprodukcji, mechaniki precyzyjnej, mechatroniki, techniki sterowania automatycznego, różnych przemysłów, handlu, księgowości, przedsiębiorstwa, rachunkowości, reklamy, telekomunikacji, inżynierii chemicznej. Są tu również działy poświęcone wzornictwu przemysłowemu, planowaniu przestrzennemu, architekturze, budynkom, sztuce, sportowi, językoznawstwu oraz literaturoznawstwu, a także historii i krajoznawstwu.

Na II piętrze przed strefą wolnego dostępu znajduje się sala wykładowa (druga jest na IV piętrze), a przed nią dwie wygodne kanapy. Można również wykorzystać do wspólnej nauki duży stół, umieszczony nieopodal.

0

Zachęcamy do przeanalizowania schematów, które przygotowaliśmy, by ułatwić odnalezienie się w wolnym dostępie.

Strefy wolnego dostępu do zbiorów – plik PDF (3,78 MB)

Kolory użyte na schematach w miarę możliwości odpowiadają kolorom na kartkach (przymocowanych do regałów) oznaczających działy i na naklejkach na książkach (patrz: czerwone strzałki na fotografiach umieszczonych w galerii poniżej). Działy oznaczone na biało odróżniono dodatkowym oznaczeniem, np. paskami.