W Bibliotece Politechniki Łódzkiej znajdują się narzędzia wspomagające osoby z niepełnosprawnością. Są to:
- elektroniczne powiększalniki
- urządzenia lektorskie
- system Totupoint
- pętla indukcyjna.
Poniżej opisano wymienione narzędzia.
Elektroniczne powiększalniki ClearView+ (czytelnia na parterze i II piętro – za stanowiskiem bibliotekarzy, między regałami o sygnaturach 69, pod ścianą) pozwalają osobom słabowidzącym na czytanie tekstu – powiększenie od 2,6 do ponad 50 razy.
Każde urządzenie ma ruchomy blat X–Y, na którym można umieścić czytane materiały. Powiększalnik pozwala na dostosowanie parametrów wyświetlania, tj. zmianę kolorów odpowiadającą za wyświetlanie czerni i bieli, wyświetlanie negatywowe. ClearView+ umożliwia także automatyczne ustawianie ostrości wraz z możliwością jej zablokowania.
Urządzenia lektorskie SARA firmy Freedom Scientific (w czytelni na parterze) pozwalają na odczytywanie tekstów przez automatycznego lektora. Umożliwiają odtwarzanie książek w formacie Daisy, a także plików w formatach OBX, ARK, RTF, TXT, DOC, PDF, HTML i XML.
Zintegrowana nagrywarka CD-RW pozwala zapisywać dokumenty zeskanowane w formatach OpenBook, TXT i RTF na płytach CD.
Nad wejściem do Biblioteki znajduje się znacznik dźwiękowy Totupoint. Urządzenie to ułatwia osobom z niepełnosprawnością wzroku poruszanie się w przestrzeni publicznej. Znacznik informuje o rozmieszczeniu poszczególnych działów w budynku Biblioteki.
System opiera się na standardzie komunikacji bezprzewodowej BLE (Bluetooth Low Energy). Oznacza to, że telefony oraz tablety muszą mieć takie łącze. Dostępne są aplikacje na urządzenia pracujące z systemem operacyjnym IOS w wersji 9.0 lub nowszej oraz Android w wersji 5.0 lub nowszej. Aplikacje są bezpłatne. Można je pobrać w internetowych sklepach z aplikacjami – odpowiednio App Store lub Google Play.
W wypożyczalni Biblioteki Głównej znajduje się przenośny system pętli indukcyjnej Univox SmartLoop. Urządzenie wspomaga osoby z niepełnosprawnością słuchu korzystające z aparatów słuchowych i implantów. Pętla indukcyjna poprawia komfort słyszenia i jakość odbieranego dźwięku w trudnych warunkach, takich jak hałas i pogłos.
Aby urządzenie mogło wspomagać słuch, niezbędne jest używanie odpowiedniego aparatu słuchowego (z cewką indukcyjną). Większość aparatów odbiera sygnał pętli indukcyjnej. Wystarczy przełączyć aparat słuchowy w tryb cewki indukcyjnej, a urządzenie prześle dźwięk bezpośrednio do aparatu. Osoba mówiąca musi znajdować się w odległości nie większej niż 1 m od pętli indukcyjnej.