Politechnika Łódzka za pośrednictwem Biblioteki PŁ jest uczestnikiem kilku licencji krajowych (finansowanych w całości i bezpośrednio przez MNiSW) oraz konsorcyjnych (wspófinansowanych przez MNiSW i partycypujące instytucje). Poza dostępem do publikacji danego wydawcy licencje te umożliwiają autorom powiązanym z instytucjami członkowskimi publikowanie otwarte bez ponoszenia kosztów bądź na preferencyjnych warunkach.
Politechnika Łódzka dofinansowuje również publikacje typu OPEN ACCESS. Środki na ten cel pochodzą z rezerwy Rektora, obsługą administracyjną zajmuje się Centrum Wspierania Nauki. Regulamin dofinansowań publikacji OPEN ACCESS dostępny jest na stronie PŁ.
Biblioteka PŁ przygotowała listy czasopism objętych programami publikowania Open Access, w których uczestniczy PŁ, z przypisaniem dyscyplin naukowych i punktacji wg aktualnego wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych (Komunikat Ministra Nauki z dn. 5.01.2024 r.).
Materiał został przygotowany na podstawie list czasopism dostępnych w informatorze na stronie WBN oraz na stronach wydawców.
UWAGA: poszczególne programy mogą zawierać ograniczenia formalne i limity publikacyjne. Prosimy o zapoznanie się z opisami programów poniżej.
W przypadku zmian w zakresie czasopism objętych programami, uruchomienia nowych programów publikowania OA lub ukazania się nowego wykazu ministerialnego, listy będą aktualizowane.
Aktualny wykaz czasopism w programach publikowania OA – 2025 (Stan na dzień 05.05.2025 r.).
Pytania bądź uwagi do przygotowanego materiału prosimy kierować do Oddziału Zbiorów Elektronicznych Biblioteki PŁ (oze@lib.p.lodz.pl).
Program dostępny od stycznia 2025 roku.
W programie możliwe jest otwarte opublikowanie nielimitowanej liczby artykułów. O zakwalifikowaniu się manuskryptu do programu decyduje data jego akceptacji.
Akceptowane typy publikacji:
- artykuły badawcze
- artykuły przeglądowe
- artykuły konferencyjne
- materiały prasowe.
Ponadto wszelkie inne typy artykułów w materiałach licencjonowanych, za które ACM w innym przypadku naliczyłoby opłatę APC.
Autor wysyłający artykuł do publikacji w ACM w modelu open access, aby otrzymać prawidłowy formularz ACM Open eRights do wypełnienia, musi być autorem korespondencyjnym posługującym się adresem e-mail w domenie Politechniki Łódzkiej.
Po przesłaniu formularzy eRights autor korespondujący dostanie wiadomość e-mail z potwierdzeniem akceptacji formularzy wraz z ich kopią.
Lista czasopism kwalifikujących się do publikacji w otwartym dostępie w ramach modelu publikowania otwartego ACM dostępna jest na stronie wydawcy.
Program działa od 1 stycznia 2025 r. z pulą 437 artykułów na 2025 rok.
Program jest przeznaczony dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w instytucjach uczestniczących w konsorcjum. W 2025 roku program obejmuje 90 czasopism wydawanych przez ACS, w tym 71 czasopism hybrydowych i 19 czasopism otwartych.
Autorzy, którzy po akceptacji artykułu nie dostali propozycji włączenia do programu, mogą zgłaszać się do ICM na adres wbn@icm.edu.pl. Do zgłoszenia należy załączyć aktywny link DOI do artykułu, a jeśli ten link nie jest aktywny – stronę/strony z tytułem, autorami i afiliacjami z zaakceptowanego manuskryptu.
Szczegóły oraz aktualizowane informacje dotyczące programu publikowania otwartego ACS
Program został uruchomiony 6 maja 2025 r.
Do programu są uprawnione artykuły przyjęte do publikacji w bieżącym roku po podpisaniu umowy i nie ma znaczenia data wysłania artykułu do czasopisma. Wydawca nie przewiduje możliwości retroaktywacji artykułów, programem będą mogły być objęte tylko artykuły przyjęte do publikacji po uruchomieniu programu.
W roku 2025 pula artykułów w programie wynosi 1084.
Szczegóły oraz aktualizowane informacje dotyczące krajowego programu publikowania otwartego Elsevier
Program obejmuje wszystkie czasopisma hybrydowe oraz Gold Open Access.
Złożony przez Bibliotekę Politechniki Łódzkiej depozyt umożliwia autorom korespondencyjnym z PŁ opublikowanie ograniczonej ilości artykułów Open Access bez ponoszenia kosztów APC.
Informacja o aktualnym stanie depozytu: Oddział Zbiorów Elektronicznych Biblioteki PŁ (oze@lib.p.lodz.pl, tel. 42 631 20 51).
Na etapie składania publikacji do recenzji autor korespondencyjny powinien podać Politechnikę Łódzką jako swoją afiliację, a po przyjęciu artykułu przez wydawnictwo – wskazać na platformie RightsLink naszą Uczelnię jako fundatora publikacji.
Szczegóły oraz aktualizowane informacje dotyczące programu publikowania otwartego IEEE
Program obejmuje wszystkie czasopisma hybrydowe oraz Gold Open Access.
W roku 2025 pula artykułów w programie jest nielimitowana.
Szczegóły oraz aktualizowane informacje dotyczące programu publikowania otwartego IOP
Politechnika Łódzka jest także uczestnikiem programu IOAP (Institutional Open Access Program) wydawnictwa MDPI, dzięki czemu autorzy powiązani z uczelnią mogą uzyskać 10% zniżki na opłatę APC – wystarczy podczas składania manuskryptu wskazać jej nazwę na liście instytucji objętych programem. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie Institutional Open Access Program (IOAP).
Program jest dostępny od stycznia 2024 roku.
Program Read & Publish obejmuje czasopisma hybrydowe, dostępne w subskrybowanej kolekcji RSC. Tytuły czasopism biorących udział w programie można znaleźć w sekcji „Hybrid journals” na stronie RSC.
Pula artykułów w programie jest nielimitowana.
Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdują się na stronie wydawcy, gdzie dostępna jest również wyszukiwarka czasopism RSC (RSC Journal Finder).
Program jest dodatkiem do licencji krajowej na dostęp do czasopisma Science. Czasopismo Science działa wyłącznie w modelu subskrypcyjnym, a do publikowania otwartego przeznaczone jest osobne czasopismo open access Science Advances.
W roku 2025 pula artykułów w programie wynosi 10.
Szczegóły oraz aktualizowane informacje dotyczące programu publikowania otwartego Science Advances
Międzynarodowe konsorcjum finansujące publikacje z zakresu fizyki cząstek. Programem objęte są wybrane czasopisma wydawców: APS, Springer, Elsevier, IOP, OUP i Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W roku 2025 pula artykułów w programie jest nielimitowana.
Szczegóły oraz aktualizowane informacje dotyczące programu publikowania otwartego SCOAP3
Programem objęte są wybrane czasopisma hybrydowe i otwarte.
W roku 2025 pula artykułów w programie wynosi 1378.
Szczegóły oraz aktualizowane informacje dotyczące krajowego programu publikowania otwartego Springer
Program obejmuje wszystkie czasopisma hybrydowe („Open Select”).
W roku 2025 pula wynosi 137 artykułów dla całego kraju.
Szczegóły oraz aktualizowane informacje dotyczące programu publikowania otwartego T&F
Journal Checker Tool
Zgodność polityki wydawniczej wybranego czasopisma z wymogami polityki otwartego dostępu przedstawionej w Planie S można sprawdzić za pomocą Journal Checker Tool.
Wyszukiwanie tym narzędziem polega na podaniu tytułu czasopisma lub numeru ISSN, nazwy instytucji finansującej badania i zatrudniającej naukowca.
Kontakt
W przypadku pytań dotyczących programów publikowania otwartego prosimy o kontakt z Oddziałem Zbiorów Elektronicznych Biblioteki PŁ (oze@lib.p.lodz.pl, tel. 42 631 20 51) lub o wysłanie wiadomości bezpośrednio na adresy e-mail podane na stronie Wirtualnej Biblioteki Nauki przy informacjach o poszczególnych programach (nie dotyczy MDPI, ACM i RSC).