Open Access – źródła polskie
Wybrane polskie źródła ogólnodostępne w podziale na:
- zasoby pełnotekstowe
- bazy bibliograficzno-abstraktowe (z linkowaniem do pełnych tekstów)
- informacyjne serwisy naukowe.
Biblioteka Nauki
Ogólnodostępna, pełnotekstowa baza rejestrująca artykuły z czasopism naukowych, książki i rozdziały w książkach wydanych w Polsce. Ponad 40% publikacji udostępnionych jest na wolnych licencjach Creative Commons.
CYBRA - Łódzka Regionalna Biblioteka Cyfrowa
Biblioteka cyfrowa zawierająca kolekcje łódzkich bibliotek akademickich, w tym Politechniki Łódzkiej. W kolekcji PŁ znajdują się obiekty cyfrowe digitalizowane na bieżąco od 2005 roku. CYBRA umożliwia dostęp do książek, czasopism, wydawnictw PŁ w pełnym tekście, jeśli pozwalają na to przepisy prawa autorskiego.
Czasopisma elektroniczne AGH
Pełne teksty artykułów zamieszczanych na łamach czasopism elektronicznych wydawanych na bieżąco przez Akademię Górniczo-Hutniczą. Dotyczą nauk ścisłych, inżynieryjnych, ale także nauk humanistycznych i ekonomicznych.
Edukacja Ustawiczna Dorosłych
Recenzowane czasopismo naukowe. Udostępnia od 1993 roku pełne teksty artykułów dotyczących teorii, metodologii pedagogiki pracy, andragogiki, doradztwa zawodowego, edukacyjnych problemów rynku pracy. Adresowane jest do pracowników naukowych, organizatorów, wykładowców, trenerów i osób zajmujących się edukacją formalną i nieformalną.
FBC Federacja Bibliotek Cyfrowych
Wyszukiwarka agregująca elektroniczne zasoby bibliotek cyfrowych lub repozytoriów cyfrowych. Do wielu zasobów pełnotekstowych wygasły prawa autorskie (domena publiczna) bądź autorzy i (lub) wydawcy wyrazili zgodę na ich udostępnienie w formie elektronicznej, bądź zostały one opatrzone wolną licencją Creative Commons. Część zasobów – objęta copyrightem – dostępna jest lokalnie dla społeczności danej instytucji.
INFONA
Portal komunikacji naukowej tworzony przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. W serwisie dostępne są polskie otwarte zasoby naukowe oraz serwisy zakupione w ramach licencji krajowej (np. ACS, Elsevier, IEEE, Springer i Wiley).
Zasoby archiwalne licencji Wirtualnej Biblioteki Nauki są dostępne na serwerze Infona tylko do 31 grudnia 2024 r.
Navoica.pl
Rekomendowana przez MNiSW platforma otwartych kursów e-learningowych na poziomie akademickim, oferowanych przez polskie uczelnie i instytucje naukowe.
Open AGH e-podręczniki
Serwis otwartych elektronicznych podręczników akademickich z matematyki, fizyki i chemii opracowanych przez nauczycieli akademickich Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Open AGH otwarte zasoby
Serwis otwartych zasobów edukacyjnych obejmujących wiele przedmiotów. Zasoby zostały opracowane przez nauczycieli akademickich Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wspomagają one prowadzenie zajęć i zdobywanie wiedzy na uczelni wyższej.
OpenStax Poland
Serwis udostępnia darmowe podręczniki akademickie wydawane w USA, w języku angielskim i przetłumaczone język polski. Obecnie w języku polskim dostępne są: fizyka, psychologia, mikroekonomia i makroekonomia.
PAN – Czytelnia czasopism
Czasopisma pełnotekstowe wydawane przez komitety i oddziały Polskiej Akademii Nauk, reprezentujące wiedzę ze wszystkich dyscyplin naukowych.
PRESSto
Platforma otwartych, pełnotekstowych czasopism naukowych z wielu dziedzin wiedzy, wydawanych na bieżąco przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
BazHum
Baza bibliograficzna rejestrująca artykuły z polskich naukowych czasopism humanistycznych i społecznych. Gromadzi metadane z całej zawartość czasopism – od pierwszych numerów do bieżących.
Bazy botaniczne Instytutu Botaniki PAN w Krakowie
Botaniczne bazy danych tworzone przez Instytut Botaniki im. Władysława Szafera (PAN w Krakowie). Wśród nich znajdują się informacje nt. roślin naczyniowych, ostoi roślinnych w Polsce, bibliografia fykologiczna, baza czasopism botanicznych z linkami do pełnych tekstów.
Bibliografia Regionalna Województwa Łódzkiego
Rejestruje na bieżąco informacje bibliograficzne dotyczące regionu łódzkiego, różnego rodzaju materiały, m.in. książki, artykuły, dokumenty kartograficzne.
Centralna Baza Danych Geologicznych
Baza zawiera zbiór cyfrowych danych geologicznych, m.in. szczegółowe informacje o otworach wiertniczych, archiwalną dokumentację geologiczną, opracowania z różnych dziedzin geologii oraz mapy geologiczne, dane o jaskiniach Polski i wiele innych informacji.
SIGŻ – System Informacji o Gospodarce Żywnościowej
Baza bibliograficzno-abstraktowa z podłączonymi pełnymi tekstami publikacji wydawanych od 1981 roku. Rejestruje na bieżąco dane bibliograficzne i streszczenia artykułów z czasopism polskich, wydawnictw seryjnych, książek, materiałów pokonferencyjnych i aktów prawnych. Tematycznie obejmuje: rolnictwo, przemysł spożywczy, leśną gospodarkę niedrzewną, szkolnictwo i upowszechnianie wiedzy rolniczej.
BazTOL
Dziedzinowy przewodnik po zasobach sieciowych o kontrolowanej jakości (subject gateway). W portalu zgromadzone są opisy (wraz z aktualnymi adresami internetowymi) polskich publikacji naukowych, baz danych, witryn i serwisów zamieszczonych w sieci. Zasoby są związane z naukami technicznymi i ukierunkowane na zainteresowania akademickie. Zasób aktualizowany do końca 2021 roku.
Geoportal Infrastruktury Informacji Przestrzennej
Serwis udostępnia dane przestrzenne, od tych zawartych w Państwowym Rejestrze Granic, przez położenie obiektów użyteczności publicznej, do umiejscowienia hydrantów czy informacji na temat materiału nawierzchni dróg. Pośredniczy w dostępie do danych przestrzennych i związanych z nimi usług, a przez to stanowi centralny węzeł Infrastruktury Informacji Przestrzennej.
GUS – publikacje
Portal informacyjny Głównego Urzędu Statystycznego oferujący dostęp do publikacji statystycznych oraz statystycznych baz danych.
Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy
Serwis zawierający aktualne dane dotyczące hydrogeologii, a także raporty hydrologiczne, odnośniki do publikacji, wiele zróżnicowanych danych geologicznych.
Wirtualna Biblioteka Nauki
Platforma, na której znajdują się aktualne informacje nt. udostępniania najważniejszych światowych zasobów wiedzy dla instytucji akademickich i naukowych w Polsce. Udostępnia informacje o licencjach krajowych, ale także o licencjach konsorcyjnych oraz polskich otwartych zasobach naukowych.
Open Access – źródła zagraniczne
Wybrane zagraniczne źródła ogólnodostępne w podziale na:
- zasoby naukowe i edukacyjne
- informacyjne serwisy naukowe.
AQUASTAT
Globalny system informacji na temat zasobów wodnych i gospodarki wodnej w rolnictwie. Jednym z elementów jest baza danych, w której prezentowane są wskaźniki i zmienne dotyczące np. poboru wody wg sektora i źródła, konwencjonalnych i niekonwencjonalnych zasobów wodnych, obszarów i technik nawadniania oraz użytkowania gruntów. Dane w bazie można generować dla ponad 200 krajów świata za okres od 1958 do 2019 roku. Istnieje także możliwość wyeksportowania wyświetlonych danych do arkusza kalkulacyjnego.
ASCE Library
Baza rejestruje artykuły z czasopism, książki, materiały konferencyjne, raporty techniczne oraz normy z zakresu inżynierii lądowej wydawane przez American Society of Civil Engineers. Dostęp tylko do poziomu abstraktów.
Bildindex
Baza danych, w której instytucje kulturalne i naukowe – muzea, urzędy ochrony zabytków, biblioteki, uczelnie i instytuty badawcze – wspólnie publikują i udostępniają w sposób otwarty swoje zbiory obrazów i danych o sztuce i architekturze.
BioMed Central Open Access
Serwis rejestrujący recenzowane czasopisma z zakresu: biologii, biochemii, bioinformatyki, biotechnologii, chemii organicznej, ekologii i żywienia oraz medycyny, udostępniane w modelu otwartym.
BRENDA
Baza danych będąca najbardziej wszechstronnym i otwartym repozytorium informacji o enzymach. Dane są pobierane bezpośrednio z literatury podstawowej przez naukowców ze stopniem naukowym w dziedzinie biologii lub chemii. Rozwijana jest przez Institute of Biochemistry and Bioinformatics at the Technical University of Braunschweig.
Cambridge Journals
Wielodziedzinowy serwis rejestrujący artykuły z czasopism i rozdziały z książek wydawnictwa Cambridge University Press. Można przeszukiwać zawartość bazy i czytać abstrakty. Niektóre czasopisma udostępniają pełne teksty w modelu open access.
CERN Document Server
System informacji Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) rejestrujący książki, artykuły i raporty, m.in. z zakresu energetyki, atomistyki i fizyki. Wiele publikacji udostępnianych jest pełnotekstowo w modelu otwartym.
ChEMBL
Otwarta chemiczna baza danych bioaktywnych cząsteczek o właściwościach przypominających leki. Łączy dane chemiczne, bioaktywności i genomiczne.
CODA – The Caltech Collection of Open Digital Archives
Kolekcja otwartych archiwów cyfrowych z pełnotekstowymi publikacjami naukowymi Caltech – California Institute of Technology. Zawiera m.in. CaltechAUTHORS (publikacje naukowe pracowników), CalethDATA (repozytorium danych badawczych), CaltechTHESIS (prace doktorskie, inżynierskie, magisterskie i licencjackie studentów, powstające od 2002 roku).
Directory of Open Access Books
Serwis udostępniający pełne teksty recenzowanych książek akademickich publikowanych w modelu otwartym przez różnych wydawców.
Directory of Open Access Journals
Serwis, którego celem jest indeksacja i zapewnienie dostępu do wysokiej jakości otwartych, recenzowanych czasopism naukowych z całego świata. Umożliwia wyszukiwanie tematyczne i daje dostęp do pełnych tekstów artykułów.
EconPapers
Serwis udostępnia największą na świecie kolekcję materiałów z zakresu ekonomii, wśród których znajdują się publikacje fachowe i branżowe, raporty, a także artykuły z czasopism naukowych.
EECS Technical Reports
Serwis zawierający pełne teksty raportów i dokumentacji technicznej EECS (Department of Electrical Engineering and Computer Sciences, Berkley University) od roku 1962.
EECS Ph.D. Dissertations
Serwis zawierający pełne teksty rozpraw doktorskich (Department of Electrical Engineering and Computer Sciences, Berkley University) od roku 1935.
EECS Master's Theses & Technical Reports
Serwis zawierający pełne teksty prac magisterskich i raportów technicznych (Department of Electrical Engineering and Computer Sciences, Berkley University) od roku 2004.
Emerald Insight
Serwis czasopism naukowych wydawnictwa Emerald. Zawiera artykuły z czasopism i rozdziały z książek z zakresu ekonomii, zarządzania, inżynierii, informatyki, technologii oraz nauk społecznych. Część publikacji udostępniana jest w pełnym tekście w sposób otwarty.
EMIS – European Mathematical Information Service
Ogólnodostępny serwis pod patronatem Europejskiego Towarzystwa Matematycznego składający się z literaturowych baz danych (Mathematics Literature Databases – np. Zentralblatt MATH, rejestrująca publikacje od 1826 roku) oraz otwartego repozytorium matematycznego (ELibM – Electronic Library of Mathematics). Można tu odnaleźć pełne teksty książek, czasopism, materiałów konferencyjnych.
eScholarship
Platforma otwartych publikacji University of California. Udostępnia artykuły z czasopism, książki, rozprawy naukowe z wielu dziedzin nauki, których autorami są pracownicy i studenci uniwersytetu oraz własne wydawnictwa publikowane zgodnie z polityką otwartego dostępu. Zapewnia dostęp do pełnych tekstów z zakresu nauk ścisłych i technicznych, medycznych, ekonomicznych i innych.
EuDML – European Digital Mathematics Library
Serwis udostępniający dokumenty z zakresu matematyki opublikowane na zasadach otwartego dostępu. Poza standardowymi opcjami daje możliwość wyszukiwania według wzorów czy klasyfikacji matematycznej.
EUR-Lex
Baza zawiera akty prawne Unii Europejskiej. Umożliwia bezpłatny dostęp do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, aktów prawnych UE (unijne traktaty, dyrektywy, rozporządzenia, decyzje, akty prawne w wersji skonsolidowanej itp.), aktów przygotowawczych (wnioski ustawodawcze, sprawozdania, zielone i białe księgi itp.), orzecznictwa UE (wyroki, postanowienia itp.), umów międzynarodowych, dokumentów EFTA, streszczeń unijnych aktów prawnych. Dokumenty można czytać w 24 językach urzędowych UE.
European Geosciences Union
Serwis udostępnia w sposób otwarty pełne teksty publikacji dotyczących nauk o ziemi, kosmosie, planetach. Zawiera artykuły o szerokim zakresie tematów, w tym dotyczące wulkanologii, astronomii, wewnętrznej struktury Ziemi i atmosfery, klimatu, a także energii i zasobów. W serwisie znajdują się także inne publikacje m.in. Encyclopedia of Geosciences, w której hasła opatrzone są odnośnikami do literatury – w większości pełnotekstowej.
IDEAS
Największa bibliograficzna baza danych poświęcona ekonomii, dostępna bezpłatnie w Internecie. Baza linkuje do pełnych tekstów.
INIS – International Nuclear Information System
Baza na temat pokojowego wykorzystania energii atomowej, podlegająca IAEA (International Atomic Energy Agency, Vienna). Zawiera opisy bibliograficzne i abstrakty artykułów z czasopism, raportów, materiałów konferencyjnych, książek, patentów, dysertacji, przepisów prawnych i norm.
Tematyka:
- reaktory atomowe
- zastosowania promieniowania i promieniotwórczości w medycynie, rolnictwie i zwalczaniu szkodników oraz w przemyśle
- aspekty ekonomiczne i środowiskowe stosowania energii atomowej oraz innych źródeł energii
- chemia i fizyka nuklearna
- inżynieria materiałów w ujęciu nuklearnym
- prawne i społeczne aspekty stosowania energii atomowej.
Aktualizowana od 1946 na bieżąco.
J-STAGE
Wielodziedzinowy japoński serwis publikacji naukowych. Indeksuje przede wszystkim artykuły z czasopism, rzadziej materiały konferencyjne czy raporty. Większość publikacji dostępna jest w sposób otwarty oraz na wolnych licencjach.
JSTOR
Wielodziedzinowy serwis publikacji naukowych różnych wydawców. Rejestruje artykuły z czasopism, książki i raporty badawcze. Umożliwia zapoznanie się z metadanymi oraz abstraktami. Część publikacji znajduje się w otwartym dostępie.
Khan Academy (również w języku polskim)
Otwarte materiały edukacyjne (również w języku polskim), w tym kursy i filmy, które w atrakcyjny sposób pozwolą zgłębić wiedzę z wielu dziedzin.
MatWeb
Baza danych dotycząca własności materiałów inżynierskich. Arkusze danych dostarczane są przez producentów i dystrybutorów materiałów. Baza danych MatWeb umożliwia dostęp do arkuszy danych termoplastycznych i termoutwardzalnych polimerów, metali, stopów, ceramiki oraz półprzewodników, włókna i innych materiałów technicznych.
MDPI
Serwis wydawcy MDPI, w którym znajdują się czasopisma z różnych dyscyplin naukowych, udostępniane w otwarty sposób. Zapewnia swobodny dostęp do najnowszych badań – wszystkie treści rozpowszechniane są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa (CC BY).
Mindat.org
Baza Mindat.org, prowadzona przez The Hudson Institute of Mineralogy, to skarbnica wiedzy na temat minerałów oraz ich występowania w skałach, złożach i kopalniach. Mindat.org gromadzi wiele informacji, np. szczegółowe dane wybranego minerału zawierające opis właściwości fizycznych i chemicznych, dane identyfikacyjne, klasyfikacyjne, optyczne, krystalograficzne, mapy ze złożami występującymi w wybranej lokalizacji czy też objaśnienia kluczowych terminów mineralogicznych.
MIT Open Course Ware
Naukowa i innowacyjna platforma edukacyjna Instytutu Technologii w Massachusetts, zapewniająca dostęp do otwartych opracowań naukowych w formie kursów, filmów, a także do otwartych podręczników. Poprzez nauczanie, badania i innowacje społeczność MIT realizuje misję służenia całemu światu. Serwis polecany jest zarówno wykładowcom, jak i studentom czy innym zainteresowanym osobom.
OAPEN
Biblioteka książek akademickich w otwartym dostępie, z możliwością pobrania pełnego tekstu.
Openstax.org
Serwis otwartych pełnotekstowych podręczników akademickich w języku angielskim opracowanych przez amerykańskie uniwersytety. Obecnie można skorzystać z wielu obszernych podręczników, m.in. do anatomii i fizjologii, chemii, biologii, fizyki, astronomii, statystyki, mikro- i makroekonomii czy psychologii. Wszystkie tytuły można pobrać jako pliki PDF lub korzystać z nich online.
Open Textbook Library
Wielodziedzinowy serwis podręczników w otwartym dostępie, umożliwia wyszukiwanie z określonej dyscypliny.
OSTI.gov
Serwis zawiera opisy bibliograficzno-abstraktowe oraz pełne teksty raportów z badań naukowych, materiałów konferencyjnych, artykułów z czasopism, książek, rozpraw doktorskich, opisów patentowych od 1940 roku, z dziedzin takich jak: chemia, energetyka, fizyka, biologia i medycyna, nauki o środowisku, geologia, inżynieria, matematyka, informatyka. Wydawcą bazy jest Departament of Energy USA.
Oxford Journals
Serwis Oxford University Press pozwala na korzystanie z artykułów pochodzących z wydawanych przez uczelnię czasopism, głównie z zakresu nauk społecznych i humanistycznych, medycyny, prawa i nauk ścisłych. Część publikacji udostępniana jest w pełnym tekście w otwarty sposób. W serwisie można wyszukiwać artykuły wg różnych kryteriów.
Paperity
Serwis indeksujący czasopisma i artykuły w otwartym dostępie. Obejmuje wszystkie dziedziny badań – od nauk ścisłych i technicznych, przez medycynę, po nauki społeczne, humanistyczne i sztukę.
PLoS – Public Library of Science
Serwis wydawcy czasopism zarówno z zakresu nauk biologicznych oraz medycznych, jak i wielodziedzinowych. Publikacje dostępne są w modelu otwartym.
Proceedings of the National Academy of Science (PNAS)
Jedno z najczęściej cytowanych i wszechstronnych multidyscyplinarnych czasopism naukowych. Zawiera publikacje od 1915 roku z zakresu nauk ścisłych – w tym z matematyki, fizyki, biologii, biofizyki, chemii, ekologii – a także nauk społecznych. Pełne teksty większości publikacji udostępniane są w sposób otwarty.
Project Euclid
Serwis rejestruje artykuły z czasopism z zakresu matematyki, statystyki i informatyki. Ponad 80% publikacji udostępnianych jest w pełnym tekście w sposób otwarty.
Project Gutenberg
Elektroniczna biblioteka książek zawierająca zeskanowane publikacje beletrystyczne z całego świata.
PubChem
Największe na świecie otwarte źródło informacji chemicznych wraz z literaturą i patentami. Umożliwia wyszukiwanie substancji chemicznych według nazwy, wzoru cząsteczkowego, struktury i innych identyfikatorów. Podaje właściwości chemiczne i fizyczne, aktywność biologiczną, informacje dotyczące bezpieczeństwa i toksyczności.
PubMed
Źródło informacji naukowej z zakresu medycyny. Indeksuje dokumenty biomedyczne, a także zawartość czasopism z nauk przyrodniczych i książki online. Znaczna część zasobów dostępna jest w pełnym tekście.
Science.gov
Portal oferujący bezpłatny dostęp do wyników badań oraz do informacji naukowych i technicznych organizacji rządowych i agencji federalnych USA. Umożliwia przeszukiwanie baz danych federalnych agencji naukowych i stron internetowych o charakterze naukowym. Udostępnia bezpłatne artykuły z czasopism, recenzowane wydawnictwa książkowe oraz raporty z badań.
SCIRP – Scientific Research Publishing
Serwis publikacji akademickich: czasopism, książek i materiałów konferencyjnych, obejmujących szeroki zakres dyscyplin naukowych. Publikacje udostępniane są w modelu otwartym.
Research Collection ETH
Baza zawiera publikacje naukowe, rozprawy, artykuły z czasopism, materiały wykładowe, relacje z konferencji, raporty roczne, książki pracowników, prace magisterskie i doktorskie pracowników oraz dane badawcze Eidgenössische Technische Hochschule Zürich. Znaczna część prac publikowana jest w otwartym dostępie, na wolnych licencjach, a nawet w domenie publicznej.
SciELO
Platforma indeksująca artykuły z czasopism naukowych wydawanych w Ameryce Łacińskiej, Hiszpanii i Portugalii.
Social Science Research Network
Serwis tworzony przez firmę Elsevier służy szybkiemu rozpowszechnianiu badań naukowych na świecie. Biblioteka elektroniczna SSRN zapewnia dostęp do prac naukowych z kilkudziesięciu dyscyplin oraz opcję bezpłatnego deponowania własnych prac.
Alpha Galileo
Internetowe centrum prasowe gromadzące informacje o rozwoju nauk ścisłych, techniki, technologii, medycyny, nauk humanistycznych i sztuki na świecie. Jego celem jest promocja badań i osiągnięć naukowych.
Atlas of Economic Complexity
Narzędzie do badań i wizualizacji danych Harvard Growth Lab wykorzystywane do zrozumienia dynamiki gospodarczej i nowych możliwości wzrostu dla każdego kraju na całym świecie. Pozwala analizować globalne przepływy handlowe na różnych rynkach, śledzić ich dynamikę w czasie i odkrywać nowe możliwości wzrostu dla każdego kraju. Atlas umieszcza zdolności przemysłowe i know-how kraju w centrum jego perspektyw wzrostu (różnorodność i złożoność istniejących możliwości ma duży wpływ na przebieg wzrostu). Jest używany na całym świecie przez decydentów, inwestorów, przedsiębiorców, naukowców i ogół społeczeństwa jako ważne źródło informacji dla zrozumienia struktury gospodarczej kraju.
Bizjournals.com
Serwis The Business Journals, prowadzony przez amerykańskiego wydawcę dzienników ekonomicznych, publikuje wiadomości, bieżące dane na temat zarządzania, gospodarki i finansów dotyczące głównie Stanów Zjednoczonych.
LOADB
Serwis agregujący linki do otwartych baz danych uporządkowanych dziedzinowo.
Observatory of Economic Complexity
Serwis agreguje dane o działalności gospodarczej (w tym import i eksport) z wielu krajów na świecie z punktu widzenia handlu, technologii i badań. Integruje dane z różnych źródeł, aby wzmocnić możliwości analityczne w sektorze prywatnym, publicznym i akademickim. Umożliwia eksplorację danych z podziałem na państwa. Pozwala wygenerować dane w postaci rankingów i wizualizacji. Do części danych można przejść dopiero po założeniu darmowego konta. Można także wykupić dostęp do całej zawartości.
Open Access – wyszukiwarki
Wybrane wyszukiwarki publikacji naukowych.
BASE – Bielefeld Academic Search Engine
Wyszukiwarka publikacji naukowych z różnych dziedzin udostępnianych w pełnym tekście i w większości w sposób otwarty.
Google Scholar
Wyszukiwarka naukowa przeglądająca serwisy i bazy danych rejestrujące literaturę naukową oraz przekierowująca do pełnych tekstów, jeśli są dostępne.
JURN
Wyszukiwarka indeksująca artykuły i rozdziały w książkach z otwartych publikacji akademickich oraz repozytoriów instytucjonalnych. Z wyników wyszukiwawczych wykluczone są publikacje z czasopism drapieżnych.
Networked Digital Library of Theses and Dissertations
Globalna wyszukiwarka dysertacji z całego świata. Agreguje metadane z uniwersytetów na całym świecie, przekierowuje do pełnych tekstów.
PDF Drive
Wyszukiwarka, która umożliwia wyszukiwanie, podgląd i pobieranie milionów plików PDF książek, podręczników, instrukcji.
RefSeek
Wyszukiwarka zasobów akademickich, przeszukuje strony internetowe, książki, encyklopedie, czasopisma i gazety.
Scilit
Wszechstronna i bezpłatna wyszukiwarka naukowa wykorzystująca nową metodę zestawiania danych i indeksowania materiałów naukowych. Obejmuje wszystkie tematy od sztuki i nauk humanistycznych oraz nauk behawioralnych i społecznych, przez medycynę i farmakologię, do nauk fizycznych, matematyki i informatyki, chemii i biologii. Dzięki niej można przeszukać jednocześnie m.in. DOAJ, SCIE, MEDLINE czy bazę Scopus.