Wystawy z 2024
19.12.2024 - 13.01.2025
Dr Maciej Jabłoński pracuje w Politechnice Łódzkiej w Instytucie Architektury Tekstyliów. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa, doktorat z grafiki uzyskał na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.
Jest artystą wielomedialnym. Tworzy obiekty, instalacje i książki artystyczne, prace na pograniczu technik i stylistyk. Od wielu lat jest związany z nurtem sztuki papieru i książki artystycznej. Stara się dopasować materiały i technikę do przekazywanych treści. Zakres tematów podejmowanych w pracach to relacje międzyludzkie, przemijanie, wzrost i rozpad, czas, traumy.
Częstym motywem prac artysty jest twarz-maska, symbolizująca poszukiwanie prawdy o człowieku. Zwykle prace powstają w cyklach, np.: „Relacje”, „Rozpad czy rozwój”, „Nowotwory” czy „Wojna”. Na wystawie pokazane będą prace z cyklu "Rzeźby świecące" oraz pojedyncze prace z innych cykli.
Reportaż z wernisażu - Centrum Multimedialne PŁ
Fot. Marcin Szmidt
20.11 - 13.12.2024
Łukasz Chmielewski, urodzony w 1975 roku w Łodzi.
W latach 1995-2000 studia w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa.
Od 2000 roku zatrudniony w macierzystej Uczelni. Obecnie pracuje na stanowisku profesora ASP i prowadzi autorską Pracownię Pisma Kaligrafii na Wydziale Sztuk Projektowych. W latach 2019-2024 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuk Projektowych ASP w Łodzi.
W zaproszeniu na wystawę autor pisze:
Essentia - to zbiór prac, które najlepiej definiują moją drogę artystyczną i to, co uznaję za jej trzon. Pokazuję tu zarówno malarstwo, jak i grafiki oraz plakaty - wszystkie w spójnym stylu, łączącym minimalizm z siłą ekspresji.
W tej różnorodności technik i mediów tkwi jedność formalna i estetyczna.
Każda z tych prac jest eksploracją energii, którą czuję w świecie zewnętrznym i wewnętrznym - od myśli, wspomnień i emocji po codzienne zjawiska i wydarzenia. Ta energia jest dla mnie fundamentem, a Essentia to właśnie próba uchwycenia tego fundamentu. Chcę, aby widzowie zanurzyli się w procesie oglądania, doświadczyli czegoś więcej niż tylko wizualnej strony prac. Szczególnie zależy mi na tym, by minimalizm formalny dawał przestrzeń do indywidualnej interpretacji.
Wierzę, że odbiorca jest współtwórcą każdego dzieła - w jego wyobraźni obrazy i plakaty nabierają nowych znaczeń, tworząc niepowtarzalną, osobistą narrację.
Na tej wystawie można znaleźć zarówno wielkoformatowe malarstwo, jak i bardziej kameralne miniatury. W miniaturze odnajduję siłę koncentracji formy plastycznej ograniczonej do niezbędnego minimum, gdzie zawieram samą ideę, gdzie nie ma miejsca na nic zbędnego. W podobny sposób działają na odbiorcę plakaty, pomimo znacznie większych rozmiarów. Plakat również kondensuje pewną myśl, narrację czy ideę, która musi być zawarta w formie plastycznej w sposób komunikatywny i przejrzysty. Plakat nie powinien pozostawić obojętnym, ma on do spełnienia konkretną funkcję nadaną poprzez temat. Jest więc w pewnym sensie pośrednikiem w procesie komunikacji pomiędzy nadawcą komunikatu a odbiorcą.
Zapraszam do wspólnej podróży przez moje prace, do odkrywania ich własnym tempem. Każdy odbiorca ma tu możliwość stania się współtwórcą, współuczestnikiem dialogu, który dzieje się pomiędzy sztuką a wyobraźnią.
Fot. Marcin Szmidt
24.10 - 15.11.2024
Bartłomiej Michalski,
absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Ukończył Wydział Grafiki i Malarstwa. Obecnie adiunkt na Wydziale Sztuk Pięknych w macierzystej uczelni. Uczestnik wystaw międzynarodowych w kraju i za granicą a także wystaw ogólnopolskich. Twórczość w zakresie grafiki tradycyjnej i malarstwa.
Od autora
Ekspozycja obejmuje dwa cykle prac- Czerń Biel Kolor i Macewy. Dla ukazania szerszego kontekstu najnowszych realizacji zostały zaprezentowane, wybrane prace malarskie z wcześniej realizowanego cyklu „Macewy”. Te wyróżniają się poprzez kształtowane podobrazia, które pozwalają otaczającej je przestrzeni na wniknięcie w obszar obrazu. Jednocześnie same prace silnie oddziałują na tą samą przestrzeń, niejako kotwicząc ją i wprowadzając w nią ruch. Inspiracją do ich powstania stały się doświadczenia wizualne z łódzkiego kirkutu. Realizacje są opowieścią o szeregach kamiennych macew, ich wzajemnej przenikalności, tworzących się układów geometrycznych.
Główną część ekspozycji stanowi kolekcja prac z cyklu Czerń Biel Kolor. Wcześniej zdefiniowana w „Macewach” przestrzeń zostaje teraz ukazana za pomocą odmiennych środków wyrazu. To punkt widzenia, gdzie uwaga zostaje zogniskowana na samym kształcie zewnętrznym elementów, jego złożoności i przenikalności. Cykl stanowi próbę powtórnego, nieco odmiennego zwizualizowania przeżytych doświadczeń. W pracach problematyka wyraża się za pomocą linii i poprzez kolor. Na namalowanych tłach proste zostają powielone i wdrukowane na siebie tworząc zapis wcześniej zaobserwowanych szeregów kamiennych tablic. Poprzez działanie linią powstaje obraz barwnych siatek o złożonej architektonice, gdzie układy geometryczne podlegają zróżnicowanym określeniom. Niekiedy kształty zostają opisane linią o silnym akcencie kolorystycznym, innym razem gubią się w rozstrzygnięciach walorowych. Zarówno ich grubość, kolor i ilość powtórzeń tworzą zależności przestrzenne w obrębie ich samych, jak i w relacjach widz- obraz.
Nawarstwiające się ciągi geometrycznych kształtów tworzą wielowarstwowe struktury o cechach przestrzennych. W ten sposób zostaje stworzony, z pozoru abstrakcyjny, zapis graficzno- malarski mający swe odniesienia w świecie rzeczywistym.
20.09 - 17.10.2024
Głównym tematem wystawy jest kobieta – jej bogactwo, różnorodność oraz wielowymiarowy obraz, który jest odzwierciedlony w pracach artystycznych wykonanych poprzez różnorodne techniki, takie jak hafty, koronki i inne formy sztuki. w technice haftu. Każde dzieło zaprezentowane na wystawie stanowi unikalne spojrzenie artysty na tematykę kobiecości. Artystki i artyści, poprzez haft, nie tylko prezentują swoje umiejętności oraz technikę wykonania, ale także często poruszają osobiste doświadczenia oraz emocje związane z rolą kobiety w dzisiejszym świecie.
Stowarzyszenie Miłośników Haftu Kanwa, założone w 2001 roku i mające swoją siedzibę w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, to ogólnopolska organizacja, która gromadzi pasjonatów rękodzieła artystycznego z różnych regionów Polski.
Foto Marcin Szmidt
4.07 - 26.07.2024
Wystawa stanowi kulminacyjny punkt drogi artystycznej, którą obrała artystka w toku studiów na ASP w Łodzi. Prace powstawały w okresie od 2022 do 2024 roku.
"Ogólny wydźwięk wystawy posiada charakter feministycznego ukazania siły kobiecości w nawiązaniu do ludowości oraz form zaczerpniętych z przedstawień religijnych. Prace stanowią podróż w głąb własnej emocjonalności związanej z odkrywaniem mojej kobiecości, relacjami międzyludzkimi oraz przeszkodami które stają na tej drodze.
Prace posiadają wydźwięk intymny i osobisty. Kobiecość staje się tu głównym wyrazem, zrywane zostają tematy tabu. W swoich pracach nawiązuję do form przedstawień maryjnych, czym podkreślić pragnę boskość i siłę owej kobiecości. Odwołuję się również do form przydrożnych kapliczek, do ich charakterystycznych form i błękitnej barwy.
W portretach pochylam się również nad formą ikon.
Staram się wychodzić poza ramy tradycyjnego malarstwa tworząc intermedialne, często przestrzenne obiekty i asamblaże.
Nie ograniczam się do jednej techniki, także poza malarstwem olejnym i akrylowym, sięgnęłam również po sitodruk.
W swoich pracach, tradycyjne płótno często zastępuję takimi materiałami jak drewno, pleksi czy tkaniny. Wykorzystałam również pochodzące z odzysku materiały - stare ramy, tkaniny, w tym koronki".
Marta Andrzejczak
5.06 - 21.06.2024
„Wolność” to wspólna wystawa Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej.
Wolność to oswobodzenie, uwolnienie od tego co ogranicza, zamyka nas, trzyma tam gdzie nie jest nam dobrze. Walczymy o wolność, chcemy uwolnić się od wszystkiego co nie pozwala oddychać. Czasem więzy narzucamy sobie sami, borykamy się z lękiem, podszeptami złego. A wolność to oczyszczenie, radość, pokój serca, niezależność.
Fotografia potrafi dotykać wolności osobistej, przestrzennej, społecznej, wzniośle wolności narodów. Obnaża nasze zniewolenia, ujawniając to wszystko, co narzuca świat i to od czego uciekamy. Natura uwalnia się z objęć architektury, podobnie jak światło z brzemiennego uścisku ciemności.
Fotografie pokazują wyzwolenie tych dwóch żywiołów jako analogię społecznego wyzwolenia z traumy."
Materiał filmowy i zdjęcia Adam Dziąg
9.05 - 3.06.2024
W ulotce o wystawie czytamy:
Wystawa „Widok na Animację” w Galerii Biblio-Art prezentuje prace kilkunastu wykładowców i twórców, działających na pograniczu plastyki, fotografii i filmu związanych z Kierunkiem Animacji i Efektów Specjalnych w Łódzkiej Szkole Filmowej. Na wystawie można obejrzeć, m.in. autorskie plakaty filmowe, lalki animacyjne, fotografie, komiksy, grafiki, obrazy, projekty plastyczne czy fragmenty filmów animowanych.
Ta różnorodność form wypowiedzi jest charakterystyczna dla świata animacji i daje wyobrażenie tego, w jaki sposób plastyka i film spotykają się i łączą. Animacja to nie tylko pojedyncze klatki, ale całe spektrum artystycznych doświadczeń, gdzie tradycja i rzemiosło przeplatają się z nowymi technologiami, a indywidualizm twórczy może stać się osobistym polem do eksperymentu. Ta nieskończoność możliwości to widok na sztukę animacji filmowej oraz dowód na to, że w jej przypadku świat plastyki bez świata filmu nie może istnieć. I vice versa.
Na wystawę zapraszają:
Maciej Błoński
Aleksandra Chrapowicka
Piotr Dumała
Agata Gorządek
Sławomir Iwański
Joanna Jasińska – Koronkiewicz
Maciej Kędzielawski
Mirosław Ledwosiński
Paulina Majda
Piotr Milczarek
Cyprian Piwowarski
Marcin Podolec
Mariusz Wilczyński
Kacper Zamarło
Autor rysunku na plakacie:
Piotr Milczarek
Kuratorki:
Paulina Majda
Aleksandra Chrapowicka
Materiał filmowy i zdjęcia: Centrum Multimedialne Politechniki Łódzkiej.
11.04.2024-6.05.2024
Zdzisław Machowicz urodził się w Dusznikach Zdrój, ale obecnie mieszka i pracuje w Łodzi. Wykonywał zawód architekta wnętrz, jednak od wielu lat poświęcił się malarstwu sztalugowemu. Stara się zawęzić tematykę swoich prac do malarstwa figuratywnego oraz szeroko pojętego portretu. Wykonuje wizerunki ludzi o większym lub mniejszym stopniu przetworzenia jak również bardzo dokładne i realistyczne portrety. Zawsze jednak dąży do oddania osobowości modela i ukazania jego niepowtarzalnego wnętrza za pomocą bogatego warsztatu malarskiego. Oczywiście część prac przedstawiających ludzi jest tylko pretekstem do działań o szerszym charakterze, a więc poszukiwań malarskich, przetworzeń, oddania klimatu, nastroju i również stosunku autora do otaczającego świata. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i na kilkudziesięciu zbiorowych. Jego obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych. Aktualnie jest prezesem zarządu Stowarzyszenia Portrecistów Polskich.
Ze strony artysty
13.03.2024-5.04.2024
Wystawa zbiorowa Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Łódzki.
"Nowe artystyczne wydarzenie organizowane przez Związek Polskich Artystów Plastyków okręg Łódzki to wystawa zbiorowa „Płaszczyzna- Materia- Przestrzeń”. Tytuł oddaje szerokie spektrum działań plastycznych, które rozegrają się w wyjątkowej przestrzeni Galerii Biblio- Art. We wnętrzach tej galerii twórcy ZPAP/OŁ od lat mają okazję do prezentowania indywidualnych wystaw, ale teraz przyszedł wreszcie czas aby stworzyć wspólny projekt oparty na efektownej różnorodności i bogactwie środków wyrazu współczesnej sztuki. Współcześni twórcy mając nieograniczoną wolność w wymyślaniu oryginalnych form czerpią inspiracje nie tylko z klasycznej tradycji poprzednich pokoleń, ale także stymulują swą wyobraźnię nowoczesną technologią, odkrywając twórcze możliwości sztucznej inteligencji. Te dwa nurty w sztuce współczesnej, muszą teraz współistnieć i rozwijać się symultanicznie. Artystyczne konfrontacje wspólnych działań dodatkowo będą dynamizowały estetyczne wrażenia. Zgromadzone na wystawie prace ukazują nie tylko bogactwo plastycznych form, ale przede wszystkim wspaniały warsztat twórców, prezentujących oryginalną i rozpoznawalną stylistykę swej sztuki. Zbiorowa wystawa Związku Polskich Artystów Plastyków daje odwiedzającym niezapomnianą możliwość poznania twórców- różnorodnej sztuki, którą tworzą. Są wśród nich Profesorowie Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, artyści o międzynarodowej sławie. Prezentacje obejmują obrazy, grafiki, rzeźby a także biżuterię - szlachetne dziedziny sztuk plastycznych , które najpełniej określają status artysty. Ekspozycja będzie więc miała charakter wielowymiarowy, wielowątkowy, wzbudzając pełnię estetycznych przyjemności. Mamy więc nadzieję, że wystawa „Płaszczyzna- Materia- Przestrzeń” przyniesie poczucie spełnienia nie tylko artystom, ale także satysfakcję dla organizatorów i miłośników sztuki."
Ewa Tompork-Fukuoka
Materiał filmowy: Centrum Multimedialne Politechniki Łódzkiej.
14.02.2024 - 9.03.2024
Feliks Smoliński sygnujący swoje obrazy "Felix", w swojej twórczości podążał za mistrzami sztuki XX wieku. Tak się zwykło określać prace, w których z łatwością odnajdujemy inspiracje czerpane z albumów malarstwa.
W tym jednak przypadku określenie "podążał", choć prawdziwe to jednak niewystarczające.
Prof. Andrzej Bednarczyk
Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Więcej Informacji o Feliksie Smolińskim
Materiał filmowy: Centrum Multimedialne Politechniki Łódzkiej.
17.01.2024–12.02.2024
Leokadia Bartoszko – dr hab. profesor akademicki.
Urodzona w 1943 roku w Wilnie. Dyplom z wyróżnieniem w 1967 roku w PWSSP w Łodzi (obecnie ASP). Przewód doktorski w 1991 roku w Krakowskiej ASP na Wydziale Grafiki. Habilitacja w roku 2000 w ASP w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Wieloletni pracownik dydaktyczny Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. 2008 - 2012 dziekan Wydziału Sztuk Wizualnych ASP w Łodzi. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków i Związku Polskich Artystów Fotografików, prezes Okręgu Łódzkiego. Działalność twórcza w zakresie malarstwa, fotografii klasycznej, nowych technik cyfrowych, fotografii eksperymentalnej i video. Ma na swoim koncie ponad 40 wystaw indywidualnych i kilkaset wystaw zbiorowych w tym na terenie Niemiec, USA, Bułgarii, Belgii, Litwy, Szwecji, Kuby, Słowacji, Czech, Meksyku, Syrii, Włoch, Rosji i Węgier. 1970, 1971, 1973, 2002 - nagrody w konkursach malarskich i fotograficznych 2014- Brązowy Medal (Brown medal) „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (Deserved culture Gloria Artis).
Krzysztof Wojciechowski
Urodzony w 1949 roku. Wykształcenie wyższe, pracownik Instytutu Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej, nauczyciel akademicki, dr hab., emerytowany profesor Politechniki Łódzkiej. Członek Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego od 1971 r. (nr leg. 484),1992 – 2000 członek władz statutowych, od 2000 do 2005 r. Prezes ŁTF, instruktor fotografii I kategorii. Od 1993r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików (nr leg. 684). Autor 47 wystaw indywidualnych i prezentacji autorskich oraz uczestnik 144 wystaw zbiorowych. Znaczącą realizacją autora była wystawa fotografii o architektonicznych dokonaniach Gaudiego, wybitnego katalońskiego architekta. Obiektami i tematami zdjęć Krzysztofa Wojciechowskiego są również krajobraz, portret, fotografia retrospektywna w których wykorzystuje współczesne techniki cyfrowej obróbki obrazu fotograficznego. Fotografia jest sztuką iluzji i sposobem na przekazywanie własnych emocji, pozwala również subiektywnie kreować obserwowaną rzeczywistość. Niepodważalną jej zaletą jest to, że poprzez łatwość i dostępność tego medium, poszerza horyzonty naszej wiedzy i potrafi wiernie dokumentować zachodzące wokół nas zmiany.
Materiał filmowy: Centrum Multimedialne Politechniki Łódzkiej.
Zdjęcia: Jacek Szabela.