Skip to main content

Wystawy 2025

 

 

Treść (rozbudowana)
Kontrasty

09.04.2025 - 05. 05.2025

Wystawa  Anny Szumigaj-Badziak i Aleksandry Wereszki.

Wystawa jest pierwszą z czterech ekspozycji organizowanych w ramach 80-lecia Politechniki Łódzkiej.

Wystawa ukazuje różnorodność podejść artystycznych, w których spotykają się doświadczenie i świeże spojrzenie na projektowanie komunikatu wizualnego, ubioru, strukturę tekstylną oraz grafikę.

Obie artystki  łączą swoją pracę twórczą z działalnością dydaktyczną, prowadząc zajęcia z projektowania graficznego oraz projektowania ubioru na Kierunku Wzornictwo w Instytucie Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. 

Niniejsza wystawa uzupełniona jest pracami studentów kształcących się z pracowniach dr hab. Anny Szumigaj-Badziak, prof. uczelni i dr hab. Aleksandry Wereszki – Antoniny Makowskiej oraz Jana Rudnickiego.

Pani Antonina  zaprezentuje wybraną kolekcję plakatów charakteryzujących się zwięzłą formą zastosowanych środków wyrazu, zaś  pan Jan - cykl projektów opartych na zasadach kontrastu bieli i czerni.

katalog do wystawy

0
ECCE HOMO

13.03.2025 - 07. 04.2025

Wystawa fotografii Krystyny Łyczywek 

Urodziła się w 1920 roku w Poznaniu, zmarła w 2021 w Szczecinie. Artystka fotografik, dziennikarka romanistka, lektorka języka francuskiego w Wyższej Szkole Inżynierskiej, tłumacz przysięgły języka francuskiego i literatury francuskiej. Współzałożycielka i wiceprezeska Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Fotograficznego (od roku 1953). W latach 1962 – 1963 prezeska Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego. W latach 1963-1975 wiceprezeska Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce. Przez 25 lat pełniła funkcję referenta prasowego Światowej Komisji ds. Młodzieży.

Krystyna Łyczywek opublikowała około 1700 zdjęć: w folderach turystycznych, czasopismach, książkach i albumach. Brała udział w stu kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce za granicą. Prace fotograficzne Krystyny Łyczywek znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Paryżu, Muzeum Ludwiga w Kolonii, Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Gdańsku, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, w Nowym Jorku, w Tokio, w Bièvres (Francja), w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. 

0
Zbliżenia. Malarstwo, rysunek, grafika

12.02.2025-10.03.2025

Wystawa  prac artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi i Politechniką Łódzką.

Na ulotce promującej wystawę możemy przeczytać:

Słowo „zbliżenie”jest obarczone szeregiem znaczeń funkcjonujących w przestrzeni języka. Możemy ten termin rozumieć jako zmniejszanie odległości, powstawanie przyjaznych relacji między ludźmi, ale również zbliżanie to czynienie jakiegoś problemu bardziej zrozumiałym. Można również zbliżanie rozpatrywać w kategorii czynienia podobieństwa.

Zbliżenia jako tytuł wystawy plastycznej dotyczy twórców, którzy w poszukiwaniu wyższego sensu zbliżają się do najwłaściwszej formy obrazu.

Artyści biorący udział w tej wystawie wypowiadają się w trzech, zbliżonych gałęziach sztuk plastycznych: malarstwie, rysunku i grafice. Każdy z uczestników, na ulubionym nośniku i preferowanej materii, przekłada w aleatorycznej formie pewien rodzaj własnej prawdy o świecie. Każdy robi to z konsekwencją, wytrwałością i wiernością samemu sobie.

Uczestnicy wystawy:
Dariusz Kaca
Magdalena Kacperska
Gabriel Kołat
Piotr Mastalerz
Agata Nowak
Joanna Paljocha
Wawrzyniec Strzemieczny

0
spotkania

31.01.2025-10.02.2025

Wystawa stanowi próbę utworzenia wielowymiarowego, immersyjnego otoczenia, które umożliwi odbiorcy spotkanie z przyrodą. Jej obraz kształtują zaproszeni do projektu artyści, którzy w swoich pracach opisują własne zetknięcie z naturą na obszarze Wigierskiego Parku Narodowego. W okresie kilku miesięcy twórcy zgromadzili materiał fotograficzny i filmowy, który stanowił inspirację do wykonania prac w postaci projekcji audio-wizualnej, projekcji wideo, kompozycji graficznych, wydruków fotografii cyfrowej oraz analogowej. Odmienne techniki podążyły za indywidualnym spojrzeniem i osobistym doświadczeniem każdej osoby uczestniczącej w wystawie. Uchwycony fragment miejsca przyrody czeka na kolejne spotkanie.

Osoby uczestniczące w wystawie:

Bartek Miciński  - artysta wizualny zajmujący się obrazowaniem cyfrowym i malarstwem. Związany z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. W swojej pracy twórczej podejmuje wątki technologii, pamięci i tożsamości oraz relacji nowych mediów i malarstwa. Tworzy okładki, ilustracje i plakaty, a także działa jako VJ.

Klaudia Borzęcka - zajmuje się artystycznym projektowaniem tkaniny, również w ramach magisterium na Akademii Sztuk Pięknych (ASP) im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W swoich pracach eksploruje współbrzmienia tekstury, materiału i obrazu fotograficznego.

Kamil Odroń - rozwija swój warsztat obrazu generatywnego na ASP w Łodzi, na kierunku nowe media. Uczestnik licznych wystaw i projektów audio-wizualnych, gdzie prezentuje swoje obrazy generatywne wytworzone technikami cyfrowymi.

Amelia Kwaśniewska - studentka Politechniki Łódzkiej na wydziale Fizyki, Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej (FTIMS) na kierunku informatyka stosowana na specjalizacji grafika komputerowa i multimedia. Interesuje się tradycyjnymi technikami malarskimi oraz digital paintingiem. Bystrym okiem wyodrębnia na fotografiach frapujące zjawiska podczas leśnych spacerów.

Piotr Andrzejewski - absolwent archeologii na Uniwersytecie Łódzkim. Animator łódzkiej sceny muzycznej i kreatywnej, członek wielu projektów muzycznych, w tym zespołu 19 Wiosen. W twórczości wizualnej łączy wrażliwość z fotografią analogową i technikami cyfrowych multimediów.

Marek Lewoc - aktywny twórca na łódzkiej scenie muzyki elektronicznej. Eksploruje elektroniczną przestrzeń rozpiętą pomiędzy EBM, ambientem i nową falą - od przestrzennych pejzaży dźwiękowych po transową motorykę

📸Bartek Miciński

0