09.04.2025 - 05. 05.2025
Wystawa Anny Szumigaj-Badziak i Aleksandry Wereszki.
Wystawa jest pierwszą z czterech ekspozycji organizowanych w ramach 80-lecia Politechniki Łódzkiej.
Wystawa ukazuje różnorodność podejść artystycznych, w których spotykają się doświadczenie i świeże spojrzenie na projektowanie komunikatu wizualnego, ubioru, strukturę tekstylną oraz grafikę.
Obie artystki łączą swoją pracę twórczą z działalnością dydaktyczną, prowadząc zajęcia z projektowania graficznego oraz projektowania ubioru na Kierunku Wzornictwo w Instytucie Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.
Niniejsza wystawa uzupełniona jest pracami studentów kształcących się z pracowniach dr hab. Anny Szumigaj-Badziak, prof. uczelni i dr hab. Aleksandry Wereszki – Antoniny Makowskiej oraz Jana Rudnickiego.
Pani Antonina zaprezentuje wybraną kolekcję plakatów charakteryzujących się zwięzłą formą zastosowanych środków wyrazu, zaś pan Jan - cykl projektów opartych na zasadach kontrastu bieli i czerni.
13.03.2025 - 07. 04.2025
Wystawa fotografii Krystyny Łyczywek
Urodziła się w 1920 roku w Poznaniu, zmarła w 2021 w Szczecinie. Artystka fotografik, dziennikarka romanistka, lektorka języka francuskiego w Wyższej Szkole Inżynierskiej, tłumacz przysięgły języka francuskiego i literatury francuskiej. Współzałożycielka i wiceprezeska Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Fotograficznego (od roku 1953). W latach 1962 – 1963 prezeska Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego. W latach 1963-1975 wiceprezeska Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce. Przez 25 lat pełniła funkcję referenta prasowego Światowej Komisji ds. Młodzieży.
Krystyna Łyczywek opublikowała około 1700 zdjęć: w folderach turystycznych, czasopismach, książkach i albumach. Brała udział w stu kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce za granicą. Prace fotograficzne Krystyny Łyczywek znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Paryżu, Muzeum Ludwiga w Kolonii, Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Gdańsku, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, w Nowym Jorku, w Tokio, w Bièvres (Francja), w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.