Katalogi zewnętrzne

Propozycje katalogów ogólnopolskich i międzynarodowych

 

Łódzka Akademicka Sieć Biblioteczna

Linki do katalogów łódzkich bibliotek naukowych.


NUKAT - Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny

Od 2004 roku Biblioteka Politechniki Łódzkiej współpracuje czynnie z Narodowym Uniwersalnym Katalogiem (NUKAT) - katalogiem zbiorów polskich bibliotek naukowych. Dzięki tej współpracy Biblioteka ma możliwość kopiowania opisów bibliograficznych publikacji i haseł wzorcowych autorstwa innych bibliotek do bazy katalogu lokalnego, jak i samodzielnego tworzenia takich opisów w bazie katalogu centralnego, umożliwiając innym bibliotekom ich skopiowanie do katalogów lokalnych. 

NUKAT to katalog centralny. Oznacza to, że opisywane w nim dokumenty znajdują się w zbiorach wielu bibliotek w całej Polsce (a nawet w Rzymie i Paryżu). Bibliotekarze katalogują wspólnie, gotowe opisy publikacji (rekordy bibliograficzne) kopiują do swoich lokalnych katalogów, a użytkownicy katalogu NUKAT mają informację o zasobach bibliotek naukowych i akademickich w jednym miejscu. 

 Źródło


 

KaRo - katalog Rozproszony Bibliotek Polskich

KaRo (katalog rozproszony) jest wyszukiwarką korzystającą z protokołu Z39.50. Pozwala na dostęp do informacji o zasobach wielu polskich bibliotek i ułatwia wyszukanie interesujących pozycji księgarskich, czasopism lub opisów bibliograficznych. KaRo należy traktować jako narzędzie uzupełniające polski centralny katalog NUKAT. Serwer KaRo pracuje w sieci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i korzysta z nazwy domenowej UMK.

Źródło


 

Biblioteka Narodowa

Biblioteka Narodowa udostępnia szereg źródeł odnoszących się do polskiego rynku wydawniczego w formie katalogów i bibliografii.

Bazy dotyczące książek:

Bazy dotyczące czasopism:

Bazy dotyczące artykułów z czasopism:

Baza dotycząca dokumentów elektronicznych:

Baza dotycząca dokumentów kartograficznych:

Baza dotycząca dokumentów dźwiękowych:

Katalogi centralne, które obejmują:


 

Federacja Bibliotek Cyfrowych

Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC) to serwis internetowy, którego podstawowym celem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji on-line o zbiorach polskich instytucji nauki i kultury. Zadaniem Federacji jest umożliwienie użytkownikom przeszukiwania tylko wybranych źródeł danych, w sposób precyzyjniejszy niż pozwalają na to ogólne wyszukiwarki. Podstawą FBC jest aktualizowana co noc baza danych o obiektach udostępnianych w sieci przez polskie instytucje nauki i kultury. Użytkownicy przeszukując tę bazę otrzymują odnośniki do obiektów znajdujących się we współpracujących w FBC bibliotekach cyfrowych. W serwisie  możliwe jest przeszukiwanie zasobów wszystkich bibliotek cyfrowych działających dzięki oprogramowaniu dLibra.


 

WorldCat

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

 

WorldCat
Find books and more in 10,000 libraries worldwide


 

Library of Congress

Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych jest największą biblioteką na świecie. Umożliwia cyfrowy dostęp do swoich zasobów, także tych, których nie znajdziemy w żadnym innym miejscu. Książki, zdjęcia, filmy, nagrania dźwiękowe, mapy - wszystkie skarby narodowej biblioteki USA bez konieczności podróży do Waszyngtonu. Skany można przeglądać online i zapisywać na dysku, dostępne są wysokiej rozdzielczości formaty JPG i TIFF.