Przestrzenie w Bibliotece

Wolny dostęp 

W Bibliotece Głównej strefy wolnego dostępu obejmują prawie wszystkie piętra biblioteki i wszystkie zbiory - generalnie są to obszary, w których przechowywane są kolekcje książek, czasopism i zbiorów specjalnych. Dlatego obowiązują tu ścisłe zasady dotyczące wnoszonych przedmiotów i odzieży. Przede wszystkim okrycie wierzchnie należy zostawić w szatni na parterze, zaś plecaki i torby w szafkach depozytowych. Ponadto nie powinno się wnosić jedzenia i picia, a z telefonu komórkowego korzystać tak, żeby nie przeszkadzać innym użytkownikom w bibliotece.

Ze zbiorów Biblioteki PŁ mają prawo korzystać osoby posiadające elektroniczną legitymację studencką, ważną kartę biblioteczną lub inny dokument tożsamości. W celach statystycznych użytkownicy proszeni są o przedstawienie dokumentu po wejściu do czytelni lub wolnego dostępu.

W obszarach wolnego dostępu znajdują się: na parterze - czasopisma, na 1. i 2. piętrze - książki, na 3. piętrze - udostępniane na miejscu: książki, prace doktorskie pracowników PŁ oraz normy.


Czytelnie 

Czytelnia czasopism wraz z pracownią komputerową znajduje się na parterze. Czytelnia książek i polskich norm wraz z pracownią komputerową znajduje się na 3. piętrze.

Jeśli będziecie mieć problem ze znalezieniem materiałów w katalogu, zerknijcie na stronę Korzystanie z katalogu.


Pokoje do pracy grupowej i indywidualnej

Wszelkie grupowe projekty studenci mogą przygotowywać wspólnie w salach i czytelniach, zwłaszcza w:

  • czytelni czasopism na parterze oraz
  • czytelni na 3. piętrze.

W obrębie czytelni na 3. piętrze wyodrębnione są też pomieszczenia do pracy grupowej - jeden pokój dla studentów przygotowujących wspólne projekty lub prezentacje oraz trzy niewielkie pokoje do pracy indywidualnej, wyposażone w stanowiska komputerowe, w których użytkownik ma możliwość pracy w ciszy. Pokoje te można rezerwować osobiście lub mailowo, kontaktując się z Oddziałem Obsługi Użytkowników. W miarę wolnych miejsc można korzystać także bez rezerwaji.

Część przestrzeni w bibliotece nie podlega tym regułom. Biblioteka oferuje wiele miejsc, w których użytkownicy mogą czuć się bardziej swobodnie, bez pozostawiania rzeczy osobistych czy ograniczeń dotyczących jedzenia i picia.


Przestrzenie otwarte

Biblioteka stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom użytkowników oferując coraz większe przestrzenie, w których stworzone są warunki do pracy na własnych zasadach, bez ingerencji bibliotekarza.

Na parterze od lat funkcjonuje „Luzik”, w którym studenci mogą znaleźć idealnie miejsce do nieformalnych spotkań towarzyskich lub do pracy. Pomieszczenie wypełnione jest wygodnymi fotelami i pufami oraz stolikami przystosowanymi do korzystania z własnych komputerów i możliwością podpięcia się do internetu (poprzez gniazdko sieciowe lub sieć bezprzewodową EDUROAM).

W „Luziku” można poczytać bieżącą prasę i, co najważniejsze, nie obowiązują tu zakazy typowe dla pomieszczeń bibliotecznych: wolno jeść, pić, głośno rozmawiać, korzystać z telefonów komórkowych, dodatkowo nie ma potrzeby pozostawiania odzieży wierzchniej lub plecaków w szatni.

Kolejne przestrzenie są na 1. piętrze. Liczne stoliki zapewniają nie tylko wygodne miejsce na skonsumowanie posiłku, są także popularnym miejscem spotkań. Tutaj znajduje się również dostępne dla studentów pomieszczenie Galerii Biblio-Art, w których studenci mają możliwość obcowania ze sztuką.


Sale wykładowe

W Bibliotece Głównej na 2., 3. i 4. piętrze znajdują się też obszerne sale wykładowe, wszystkie wyposażone w projektory, sprzęt nagłaśniający i stanowiska komputerowe dla prowadzących. Istnieje możliwość ich wynajęcia (bezpłatnie lub odpłatnie) w celu przeprowadzenia warsztatów, zajęć ze studentami czy szkoleń, z pomieszczeń tych korzystają też bibliotekarze w czasie dokształcania czy imprez o charakterze naukowym, studenci z kół naukowych czy słuchacze Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego. 

202 - sala egzaminacyjna ze stanowiskami komputerowymi Centrum E-Learningu PŁ.

301, 401 - sale dydaktyczne bez komputerów dla uczestników/słuchaczy, każda dysponuje miejscem na ok. 50 osób. W celu sprawdzenia dostępności sali w określonym terminie oraz warunków wynajęcia sal należy skontaktować się z Sekretariatem Biblioteki PŁ (tel.  42 631 20 59; email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Sala 301

sala301a

sala301a

Sala 401

sala401c

sala401c

sala401b