Przestrzenie w Bibliotece

Wolny dostęp 

W Bibliotece Głównej strefy wolnego dostępu obejmują większość pięter biblioteki i wszystkie zbiory - generalnie są to obszary, w których przechowywane są kolekcje książek, czasopism i zbiorów specjalnych. Dlatego obowiązują tu ścisłe zasady dotyczące wnoszonych przedmiotów i odzieży. Przede wszystkim okrycie wierzchnie należy zostawić w szatni na parterze, zaś plecaki i torby w szafkach depozytowych. Ponadto nie powinno się wnosić jedzenia i picia, a z telefonu komórkowego korzystać tak, żeby nie przeszkadzać innym użytkownikom w bibliotece.

Ze zbiorów Biblioteki PŁ mają prawo korzystać osoby posiadające elektroniczną legitymację studencką, ważną kartę biblioteczną lub inny dokument tożsamości. W celach statystycznych użytkownicy proszeni są o przedstawienie dokumentu po wejściu do czytelni lub wolnego dostępu.

W obszarach wolnego dostępu znajdują się: na parterze - czasopisma, prace doktorskie, prace habilitacyjne pracowników PŁ, na 1. piętrze - książki, na 2. piętrze - książki i normy oraz Ośrodek Informacji Patentowej.

 zdjęcie 2 piętro

 

zdjęcie 2 piętro

 

 Na 2. pietrze znajduje się beletrystyka w językach obcych zakupiona w ramach projektu NAWA

zdjęcie 2 piętro

Czytelnia czasopism

 

Czytelnia czasopism wraz z pracownią komputerową znajduje się na parterze.

  

Jeśli będziecie mieć problem ze znalezieniem materiałów w katalogu, zerknijcie na stronę Korzystanie z katalogu.


Pokoje do pracy grupowej

Wszelkie grupowe projekty studenci mogą przygotowywać wspólnie w czytelni czasopism na parterze oraz w strefie wolnego dostępu na 2. piętrze.


Część przestrzeni w bibliotece nie podlega tym regułom. Biblioteka oferuje wiele miejsc, w których użytkownicy mogą czuć się bardziej swobodnie, bez pozostawiania rzeczy osobistych czy ograniczeń dotyczących jedzenia i picia.


Przestrzenie otwarte

Biblioteka stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom użytkowników oferując coraz większe przestrzenie, w których stworzone są warunki do pracy na własnych zasadach, bez ingerencji bibliotekarza.

Na parterze od lat funkcjonuje „Luzik”, w którym studenci mogą znaleźć idealnie miejsce do nieformalnych spotkań towarzyskich lub do pracy. Pomieszczenie wypełnione jest wygodnymi pufami oraz stolikami przystosowanymi do korzystania z własnych komputerów i możliwością podpięcia się do internetu (poprzez gniazdko sieciowe lub sieć bezprzewodową EDUROAM).

W „Luziku” nie obowiązują zakazy typowe dla pomieszczeń bibliotecznych: wolno jeść, pić, głośno rozmawiać, korzystać z telefonów komórkowych, dodatkowo nie ma potrzeby pozostawiania odzieży wierzchniej lub plecaków w szatni.

Kolejne przestrzenie są na 1. piętrze. Liczne stoliki zapewniają nie tylko wygodne miejsce na skonsumowanie posiłku, są także popularnym miejscem spotkań. Tutaj znajduje się również dostępne dla studentów pomieszczenie Galerii Biblio-Art, w których studenci mają możliwość obcowania ze sztuką.

 


Sala wykładowa

W Bibliotece Głównej 4. piętrze znajduje się sala wykładowa, wyposażona w projektory, sprzęt nagłaśniający i stanowisko komputerowe dla prowadzącego. Mieści się w niej od 50 do 100 osób (w zależności czy potrzebne są stoły czy tylko krzesła).
Istnieje możliwość wynajęcia sali (bezpłatnie lub odpłatnie) w celu przeprowadzenia warsztatów, zajęć ze studentami czy szkoleń. Z sali korzystają też bibliotekarze w czasie dokształcania czy imprez o charakterze naukowym, studenci z kół naukowych czy słuchacze Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego. 

W celu sprawdzenia dostępności sali w określonym terminie oraz warunków wynajęcia sali należy skontaktować się z Sekretariatem Biblioteki PŁ (tel.  42 631 20 59; email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

sala401c