"Przedsionek Literacki" to inicjatywa kulturalna, realizowana od połowy 2014 roku, skierowana dla osób, które chcą mieć bliższy kontakt z literaturą, poezją, sztuką... Przedsionek to spotkania literackie, wieczory autorskie, realizowane w pomieszczeniach Biblioteki, którym zazwyczaj towarzyszy nietypowa oprawa muzyczna. Zapraszani są twórcy z Łodzi lub związani z Łodzią, którzy mają możliwość zaprezentować swoją twórczość i opowiedzieć o tym, jak tworzą. Od lutego 2018 r. Przedsionek działa pod patronatem JM Rektora Politechniki Łódzkiej.
Najbliższe spotkanie

INFORMACJE KONTAKTOWE
Adres
Biblioteka Politechniki Łódzkiej, 1. piętro
90-924 Łódź, ul. Wólczańska 223, (budynek B22)
Kontakt
Włodzimierz Galicki
tel. 42 631 28 05
email: wlodzimierz.galicki@p.lodz.pl
Dotychczasowe spotkania w ramach Przedsionka Literackiego
ŻYCIE UCIEKA JAK SEN
3 marca 2020 r.
Marek Czuku (1960) – mieszka w Łodzi, poeta, krytyk literacki, publicysta, z wykształcenia fizyk i polonista.
Fotorelacja ze spotkaniaPODRÓŻ – SPOTKANIE Z POEZJĄ ZBIGNIEWA HERBERTA
10 grudnia 2019 r.
Wiersze: Dymitr Hołówko i Włodzimierz Galicki.
Muzyka Artur Modrzejewski – klarnet, klarnet basowy, Jacek Pietrzak – piano
KRZYSZTOF ZANUSSI i BARBARA GRUSZKA-ZYCH
25 czerwca 2019 r.
Krzysztof Zanussi - reżyser filmowy, teatralny, scenarzysta, producent, eseista, filozof.
Fotorelacja ze spotkaniaMOJA DOBRA DROGA
19 października 2018 r.
Wojciech Kass – poeta i eseista, od 2000 roku dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w leśniczówce Pranie.
Fotorelacja ze spotkaniaMARZENIA BEZ GRANIC
24 maja 2018 r.
Tomasz Grzywaczewski - podróżnik, dziennikarz, pisarz, doktorant prawa międzynarodowego. Najmłodszy w Polsce członek prestiżowego amerykańskiego The Explorers Club.
ŚWIAT ZE SŁÓW UTKANY
14 marca 2018 r.
Dr hab. inż. Mariola Buczkowska jest fizykiem i absolwentką Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej. Pracuje w Instytucie Fizyki, gdzie zajmuje się badaniami ciekłych kryształów.
NA DACHU ŚWIATA
16 listopada 2017 r.
OLIMPCLUSIVE
30 maja 2017 r.
Prof. Dariusz Dart Chojnacki uprawia malarstwo, ziemię, grafikę, fotografię, scenografię, rysunek, jest także poetą i kompozytorem. Od 2009 r. pracuje w Instytucie Architektury Tekstyliów na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów
Fotorelacja ze spotkaniaARTYSTĄ SIĘ TYLKO BYWA
27 kwietnia 2017 r.
Tomasz Sobczak - artysta malarz, poeta. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, pracownikiem Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.
Fotorelacja ze spotkaniaSAMA CHCIAŁA – SPOTKANIE Z TWÓRCZOŚCIĄ AGNIESZKI OSIECKIEJ
7 marca 2017 r.
W programie wystąpiła Julia Ścigała. W piosenkach akompaniował jej Maciej Kuliberda.
Julia pracowała w naszej Bibliotece 6 lat bez mała i w tym czasie mogliśmy kilkakrotnie przekonać się o jej talencie i nieprzeciętnych możliwościach wokalnych.
Fotorelacja ze spotkaniaSŁOWA ZAMYKANE W BURSZTYNIE
9 lutego 2017 r.
Maria Bożenna Woźniak - poetka, absolwentka Wydziału Włókiennictwa Politechniki Łódzkiej, wieloletnia nauczycielka w Technikum Włókienniczym w Łodzi. Poezję pisała od dziecka, jednak na wydanie pierwszego tomiku wierszy zdecydowała się dopiero na emeryturze.
Fotorelacja ze spotkaniaTAKIE PIĘKNE ŻYCIE – RZECZ O WOJCIECHU KILARZE I POEZJI
10 stycznia 2017 r.
Barbara Gruszka-Zych - poetka, dziennikarka, krytyk literacki. Urodziła się, mieszka i pracuje w Czeladzi. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Fotorelacja ze spotkaniaZADUSZKI POETYCKIE
3 listopada 2016 r.
Jan Izydor Sztaudynger – poeta, tłumacz literatury niemieckiej, mistrz fraszkopisania, badacz i znawca teatrów lalek, miłośnik grzybów i grzybobrań. Mieszkał w Krakowie, Brnie na Morawach, Dębicy, Bydgoszczy, Poznaniu, Lublinie, Łodzi, Szklarskiej Porębie i w Zakopanem.
POLITECHNIKA ŁÓDZKA W ANEGDOCIE
9 czerwca 2016 r.
Wojciech Szymański jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej
Studia ukończył 50 lat temu. Pracował jako nauczyciel w Technikum Łączności, w Fabryce Pierścieni Tłokowych. Był blisko 10 lat dyrektorem PMB ZREMB.
Fotorelacja ze spotkaniaLITERACKA PODRÓŻ W GRONIE IRLANDZKICH NOBLISTÓW
30 marca 2016 r.
Przewodnikiem była Justyna Mazurek-Schramm.
Justyna Mazurek-Schramm - absolwentka historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współzałożycielka działającej w tym mieście od 2003 roku Fundacji Kultury Irlandzkiej,
Fotorelacja ze spotkaniaANDRZEJ SAPKOWSKI
21 maja 2015 r.
Andrzej Sapkowski - pisarz fantasy i tłumacz.
Autor sagi o Wiedźminie Geralcie z Rivii, trylogii husyckiej: Narrenturm, Boży bojownicy i Lux perpetua, opowiadań i książek (m.in. przewodnika po literaturze fantasy).
KOBIECE METAMORFOZY
26 marca 2015 r.
Joanna Czajkowska jest lekarzem, mężatką i matką czwórki dzieci. Mieszka w Konstantynowie Łódzkim. Należy do Unii Polskich Pisarzy Lekarzy oraz do Konstantynowskiego Klubu Literackiego Constans.
ZADUSZKI POETYCKIE
29 października 2014 r.
W programie: haiku Lucyny Sułkowskiej, wiersze Macieja Kononowicza, poezja Juliana Tuwima
Wykonawcy: Halina Miller i Dymitr Hołówko (aktorzy łódzcy), Włodzimierz Galicki (pomysłodawca)
SPOTKANIE Z MONIKĄ SAWICKĄ
23 maja 2014 r.
Pierwsze spotkanie w Przedsionku Literackim odbyło się 23 maja 2014 r. z Moniką Sawicką, pisarką, dziennikarką, autorką powieści: "Kruchość porcelany", "Serwantka", "Mimo wszystko", "Demi -sec", "7 kolorów tęczy", "Kolejność uczuć" oraz "Szeptem". Spotkanie nie było klasycznym wieczorem autorskim, ale swobodną rozmową z publicznością, rozmową po wielokroć zmieniającą wątki, choć szeroko rozumiana miłość była na pewno motywem przewodnim. Wiele z bezpośredniej i wciągającej atmosfery spotkania zawdzięczamy ciekawym refleksjom i urokowi Autorki.
Słowo od pomysłodawców
Są Saloniki Literackie, Studia Teatralne, Salony Poezji – my zaczynamy skromnie. Uruchamiając Przedsionek Literacki chcieliśmy przełamać stereotypy, które mówią, że Biblioteka uczelni takiej jak Politechnika, nie ma nic wspólnego z szeroko pojętą literaturą piękną czy, o zgrozo!, np. poezją. Staramy się udowodnić, że tak nie jest i że ten kontakt jest nieodzowny, by kształcić nie tylko wysokiej klasy fachowców, ale też ludzi wrażliwych, inteligentnych i mądrych. Spotkania odbywają się w Galerii Biblio-Art, bo gdzież lepiej rozmawiać z pisarzami o książkach, jak nie w bibliotece.
Aut.: Włodziemierz Galicki, Maciej Sierpowski